Materiał Partnera Przebieg wykonywania wykopów pod fundamenty

Przebieg wykonywania wykopów pod fundamenty

Wykopy pod fundamenty to wbrew pozorom zadanie, które wymaga precyzji, wiedzy oraz dobrego zaplanowania prac. W tym przypadku duże znaczenie ma termin wykonania wykopów, kolejność oraz sama technika. Błędy na każdym z etapów mogą być brzemienne w skutkach. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, który szczegółowo omawia wykonanie wykopów pod fundamenty. Dzięki niemu będziecie w stanie uniknąć częstych pomyłek.

Przygotowanie projektu

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie projektu oraz wytyczenie obrysu budynku. Bardzo istotną kwestią jest dopilnowanie, aby wytyczony na gruncie obrys był zgodny z parametrami zamieszczonymi w projekcie. Do zadań geodety należeć będzie wyznaczenie zewnętrznych krawędzi ścian oraz osi ścian. To właśnie wzdłuż nich w kolejnym etapie będą wykonywane wykopy pod fundamenty.

Właściwe prace

Prace na gruncie należy dobrze zaplanować. Idealnie jeśli będą realizowane w dni bezdeszczowe. Jeżeli w trakcie ich wykonywania pojawią się opady należy natychmiast zabezpieczyć wykop za pomocą grubej folii. Wykopy pod fundamenty powinna wykonywać firma, która posiada doświadczenie w tego typu pracach. Odpowiednie umiejętności oraz sprzęt posiada z pewnością PPHU KOSMET, który świadczy swoje usługi na terenie województwa zachodniopomorskiego. Wykopy najlepiej wykonywać z użyciem minikoparki. Jeśli ławy pod fundamenty mają mieć głębokość około 50 cm, to można wykopać je nawet z użyciem łopaty. Lepiej jednak wynająć do tego operatora minikoparki. W tym przypadku łyżka maszyny powinna mieć szerokość 30-100 cm. Należy także pamiętać, aby w odległości 60 cm od wykopu nie składować ciężkich przedmiotów. Mogą one doprowadzić do osunięcia się ziemi.

Rozpoczynając wykopy pod fundamenty należy najpierw usunąć wierzchnią warstwę gleby. Kolejnym etapem jest wykonanie wykopu do głębokości, na której znajdują się ławy fundamentowe. Głębokość wykopu jest ściśle uzależniona od głębokości posadowienia całego budynku i może sięgać do dolnej krawędzi ław. W tym przypadku powierzchnia wykopu musi być większa. Tzw. deskowanie zostanie wybudowane na dnie wykopu. Szerszy wykop jest wykonywany przeważnie do górnej krawędzi ław fundamentowych. Robiąc wykopy pod fundamenty należy pamiętać, aby wykop miał większą szerokość od ław fundamentowych. To znacznie ułatwi założenie deskowania.

Można także wykonać fundamenty bez deskowania i różnicowania na ławy i ściany. To wymaga jednak wykonania węższego i równego wykopu. Tak wykonany wykop jest zabezpieczany folią i zalewany betonem.

Dokonanie weryfikacji

Istotne jest, aby podczas wykonywania wykopów na bieżąco kontrolować poprawność i zgodność z projektem. Chodzi przede wszystkim o weryfikację kątów przez pomiar przekątnych lub prostokątnych obrysów. Długość poszczególnych par przekątnych powinna być taka sama. Kluczową kwestią jest także odpowiednia głębokość i szerokość wykopów. W przypadku głębokości dopuszczalny błąd nie może przekroczyć 2 cm.

Wykonując wykopy pod fundamenty warto zaufać sprawdzonej i doświadczonej firmie. Dzięki temu mamy pewność, że uda się zachować zgodność prac z założeniami projektu. A to ma kluczowe znaczenie w dalszych etapach inwestycji.

 

Opracowanie:

PPHU "KOSMET" Sławian Andrzej Kos

Sławno , Chełmońskiego 30

Podziel się