Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o recyklingu pojazdów?

Co warto wiedzieć o recyklingu pojazdów?

Branża recyklingowa dynamicznie się w Polsce rozwija, co ma związek z różnymi rozporządzeniami Unii Europejskiej dotyczących ochrony środowiska oraz odzysku surowców wtórnych. Bardzo ważnym działem tego sektora gospodarski jest tak zwany recykling pojazdów. Dotyczy on zarówno aut wyeksploatowanych, jak i tych powypadkowych. Ich odbiorem, a także przerobem zajmują się zaś nowoczesne punktu złomu.

Recykling pojazdów – co nadaje się do odzysku?

Recykling pojazdów jest bardzo opłacalny z wielu względów. Po pierwsze pojazdy nienadające się już do dalszego wykorzystania rozbierane są na części. Po wnikliwej selekcji wiele z podzespołów danego auta nadaje się do przywrócenia do obrotu, jako części używane – mowa tutaj między innymi o lampach, szybach, czy też całych układach. Drugim powodem opłacalności recyklingu pojazdów jest odzysk metali nieżelaznych. To one wyróżniają się bowiem wysokimi właściwościami technicznymi, które pozwalają na wykorzystanie tychże surowców do powtórnej produkcji – między innymi w ten sposób odzyskuje się miedź wtórną, która dzisiaj nasyca aż 40% łącznego europejskiego zapotrzebowania na ten materiał.

Nowoczesne firmy recyklingowe

Na recykling pojazdów mogą pozwolić sobie tylko przedsiębiorstwa innowacyjne, które posiadają nowoczesne parki maszynowe. Nie są to zatem tylko i wyłącznie zwykłe skupy złomu, gdzie można również zakupić opał. Są to zaś wyspecjalizowane ośrodki mające ogromne znaczenie ekonomiczne dla całego kraju. Jednym z takich miejsc jest firma A. J. Matusiak, która działa w województwie łódzkim. Przewagę konkurencyjną to recyklingowe przedsiębiorstwo uzyskało dzięki posiadaniu bardzo nowoczesnego sprzętu. Zaliczyć do niego można maszyny do przeładunku Fuchs i Liebherr, wózki widłowe Hyster, prasonożyce do złomu marki Becker, czy też całą flotę samochodów pozwalających na transport materiałów. Tego typu szeroko rozwinięte firmy spełniające najwyższe standardy europejskie posiadają również zestawy samoładowcze, kontenery, ciągniki siodłowe, czy zestawy hakowe – taki sprzęt szczególnie przydaje się przy recyklingu samochodowym, gdzie produkty wyróżniają się swoim tonażem i wielkogabarytowością.

Recykling pojazdów z perspektywy klienta indywidualnego

Pierwszym ogniwem długiego łańcuchu recyklingu samochodowego stanowią oczywiście właściciele pojazdów wyeksploatowanych i powypadkowych. To oni dostarczają na złom swoje uszkodzone auta, uzyskując dzięki temu części ich rynkowej wartości. Jeśli chodzi o kwestię formalne, przy recyklingu samochodowych bardzo ważne są takie dokumenty jak: dowód osobisty, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, a także stosowne upoważnienie oraz oświadczenie. Warto przy tym wiedzieć, że cały proces wyrejestrowania i złomowania pojazdu nie jest długi i ciężki, jeśli podejmiemy współpracę z odpowiednią firmą – zawsze określaj jej renomę i zwracaj uwagę na jej nowoczesność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas