Materiał Partnera Czym jest złom stalowy i czy podlega on recyklingowi?

Czym jest złom stalowy i czy podlega on recyklingowi?

Złom stalowy najczęściej powstaje w wyniku rozbiórek obiektów budowlanych. Często jest też główną częścią odpadów fabryk działających w branży motoryzacyjnej. Stal, czyli stop żelaza z węglem, jest stosunkowo łatwy w obróbce i wytrzymały, przez co jego zastosowanie jest tak szerokie. Czy każdy rodzaj złomu stalowego nadaje się jednak do ponownego przetworzenia?

Co zalicza się do złomu stalowego?

Główny podział złomu stalowego uzależniony jest od wagi wyrobów wykonanych ze stopu węgla i żelaza. Do określenia jego przydatności w ponownym przetwarzaniu stosuje się także system klas. Najczęściej oddawane do skupów są złomy stalowe N-2, N-5 i N-7. To elementy konstrukcyjne o zróżnicowanych parametrach pod względem wielkości i grubości. Lekkie wyroby stalowe wykorzystywane w budownictwie zaliczane są do klasy N-2, natomiast wspomniana już klasa N-7 oznacza wyroby, których grubość przekracza 10 mm. Do złomu stalowego zaliczają się również popularne w budownictwie i motoryzacji blachy.

Jako surowce wtórne można zatem wykorzystać m.in. pręty zbrojeniowe, liny stalowe, kształtowniki, cienkie arkusze stali czy nawet wykonane z tego materiału naczynia, np. patelnie. Taki złom przyjmowany jest przez skup F.H.U. Karolmet, którego cennik pozostaje bardzo korzystny dla klientów i daje możliwość osiągnięcia sporych zysków na sprzedaży niepotrzebnych materiałów stalowych. Są one jednym z najważniejszych surowców przeznaczanych do powtórnego przetworzenia. Czy jednak zawsze złom stalowy podlega recyklingowi?

Jak wygląda recykling złomu stalowego?

Wspomniane rodzaje odpadów ze stali podlegają zatem segregacji pod kątem ich właściwości fizycznych, ale też ocenia się je pod względem dalszej użyteczności. W tym wypadku uwzględnia się przede wszystkim czystość materiału. Jeśli złomu stalowego nie pokrywają farby, lakiery czy zabrudzenia, może być on poddawany nawet wielokrotnemu recyklingowi. Elementy ze stali można jednak oczyszczać w zakładach zajmujących się ich ponownym przetwarzaniem.

Do tego celu używa się metod pozwalających np. na przyciąganie magnetyczne niepożądanych zanieczyszczeń znajdujących się na złomie. Często stosowane jest również jego odwirowywanie. Po takim oczyszczeniu elementy nadają się do recyklingu. Oddanie ich na skup złomu to zatem bardzo dobry pomysł, który pozwala nam pozbyć się kłopotliwych odpadów i jednocześnie wspomóc środowisko. Nie bez znaczenia pozostają także kwestie finansowe – za różne klasy złomu stalowego można otrzymać w dobrych skupach średnio od 0,70 zł do nawet 1 zł za kilogram surowca.

Opracowanie:

Podziel się