Artykuł sponsorowany Procedury WPQR i WPS w spawalnictwie

Procedury WPQR i WPS w spawalnictwie

Według obowiązujących norm oraz systemów zarządzania jakością proces spawania uznawany jest za proces specjalny. Konieczne jest zakwalifikowanie go, co można przetłumaczyć na konieczność udowodnienia przez wykonawcę swoich możliwości technicznych. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest procedura Kwalifikowania Technologii Spawania i co finalnie powstaje w jej efekcie.

Procedura Kwalifikowania Technologii Spawania od podstaw

Procedura Kwalifikowania Technologii Spawania często w publikacjach oznaczana jest po prostu jako WPQR (choć dokładnie jest to skrót od angielskiego Welding Procedure Qualification Record i w tłumaczeniu oznacza protokół procedury kwalifikacji technologii spawania). Cała procedura kwalifikacji, a następnie wdrożenie instrukcji technologicznej to wieloetapowy proces. Jak wygląda wdrażanie procedur, najlepiej podejrzeć w ofercie konkretnej firmy zajmującej się doradztwem spawalniczym. My dotarliśmy do firmy Welding Consulting z Poznania, której fachowcy opowiedzieli nam nieco więcej. Wdrożenie procedur WPQR i WPS dla spawalnictwa przeprowadza się według norm EN ISO 15614-1, EN 1090, EN 13445, EN 13480, NORSOK M-101, NORSOK M-601, AWS D1.1, ASME IX i dyrektywy ciśnieniowej PED 2014/68/EU. Cała procedura WPQR odbywa się we współpracy z klientem i laboratorium badawczym, które przeprowadza badania niszczące i nieniszczące.

Etapy kwalifikowania WPQR

Przed wdrożeniem procedur fachowcy zajmujący się doradztwem spawalniczym oczywiście zapoznają się ze stanem produkcji spawalniczej w firmie swojego klienta; doradzają w kwestii wstępnych rozwiązań technologicznych. Cały proces kwalifikowania WPQR dąży do opracowania podstawowego dokumentu technologicznego, instrukcji technologicznej spawania WPS (gdzie WPS to skrót od angielskiego Welding Procedure Specification). Kolejne etapy kwalifikowania technologii spawania można opisać następująco:

  • analiza projektu – określenie procesu, gatunku podstawowego materiału, zakresów grubości i średnic, rodzaju złącz,
  • wykonanie wstępnej instrukcji technologicznej spawania (oznaczenie: pWPS),
  • próba wewnętrzna spawania docelowego złącza,
  • spawanie płyt lub rur z udziałem notyfikowanej jednostki,
  • po uzyskaniu pozytywnych wyników badań nieniszczących przejście do badań niszczących,
  • wydanie protokołu kwalifikowania technologii spawania WPQR przez notyfikowaną jednostkę,
  • opracowanie kompletnej instrukcji technologii spawania WPS.

Na koniec dodajmy jeszcze, że sam protokół kwalifikacji technologii spawania oznaczany jest jako WPAR (skrót od angielskiego Welding Procedure Approval Record). Z założenia zawiera on trzy główne punkty: świadectwo badań, szczegóły dotyczące złącza próbnego i zestawienie wyników badań właściwości złącza spawanego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas