Artykuł sponsorowany Najważniejsze parametry spawania

Najważniejsze parametry spawania

Spawanie to technika łączenia metali, która jest obecnie powszechnie wykorzystywana w warsztatach, fabrykach, zakładach produkcyjnych. Jednak po urządzenia spawalnicze coraz częściej sięgają osoby ze smykałką do majsterkowania. Aby móc poprawnie i szybko łączyć tworzywa spawając je ze sobą, trzeba zdawać sobie sprawę, jakie są najważniejsze parametry tej techniki. Dowiedz się, dlaczego kwestia ta powinna być kluczowa dla użytkowników spawarek.

Jakie parametry cechują wszystkie rodzaje spawania?

Postęp technologii sprawił, że na rynku pojawiło się kilka rodzajów urządzeń służących do zespalania ze sobą elementów z metalu. Dlatego też spawanie wykonuje się obecnie metodą MIG/MAG, TIG oraz MMA.

Mimo że metody te znacznie różnią się między sobą, to cechują je pewne wspólne parametry. Należą do nich:

  • rodzaj prądu spawania, a dokładniej jego biegunowość oraz natężenie;
  • napięcie łuku spawalniczego – długi łuk oznacza, że podczas spawania jest wykorzystywane wysokie napięcie. Natomiast jeżeli będzie on krótki, to napięcie spadnie, a prędkość spawania wzrośnie;
  • prędkość spawania – parametr ten jest ściśle powiązany zarówno z natężeniem prądu, jak i z napięciem łuku. Wyższe wartości prędkości skutkują zmniejszeniem głębokości wtopienia, a niższe jej zwiększeniem.
– Znajomość parametrów spawania jest niezbędna, aby wybrać właściwe urządzenie i móc je skonfigurować pod kątem wykonywanych prac. Trzeba też przyjrzeć się temu, jakie cechy wyróżniają spawarkę przeznaczoną do łączenia metali konkretną metodą. Osoby mające wątpliwości co do tego, na które parametry trzeba szczególnie zwrócić uwagę, powinny przed zakupem sprzętu skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie spawania – radzi ekspert ze sklepu spawalniczego Spawaj.eu.

Jakie parametry wyróżniają spawanie MIG/MAG, TIG i MMA?

Spawanie MIG/MAG, TIG i MMA cechują nie tylko wspólne parametry. W związku ze specyfiką każdej z tych metod charakteryzują je również inne atrybuty. Są to:

  • w przypadku techniki MIG/MAG prędkość podawania, długość wysunięcia oraz rodzaj i średnica drutu, a także przepływ i typ wykorzystywanego gazu osłonowego;
  • w przypadku metody TIG – rodzaj gazu osłonowego, średnica elektrody wolframowej oraz gatunek materiału dodatkowego;
  • w przypadku technologii MMA – położenie oraz rodzaj elektrody.

Aby prace spawalnicze mogły być przeprowadzone sprawnie i możliwie najszybciej, niezbędna jest podstawowa wiedza o najważniejszych parametrach urządzeń. Dzięki niej można wybrać sprzęt, który pozwoli stworzyć wytrzymałe, solidne połączenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas