Artykuł sponsorowany Na czym polega spawanie metodą TIG?

Na czym polega spawanie metodą TIG?

Z pewnością każdy doskonale wie, na czym polega proces spawania. Jest to oczywiście najskuteczniejszy sposób łączenia metali. Warto jednak zaznaczyć, że wyróżnia się wiele różnych metod spawania. Niektórzy zapewne spotkali się kiedyś z określeniami takimi jak np. spawanie MIG, TIG lub MAG. Każda z tych metod znacząco różni się od siebie. W naszym artykule postaramy się dokładnie przedstawić działanie i możliwości jednej z nich.

Czym jest spawanie TIG?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co tak naprawdę kryje się pod nazwą tej metody. Spawanie TIG (Tungsten Inert Gas) polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów. Jest on kluczowy w tym procesie, gdyż odpowiada za stopienie metalu. Natomiast najczęściej wykorzystywane gazy to hel i argon. Pełnią one funkcją ochronną, gdyż zapobiegają utlenianiu się spoiny.

Technika TIG nieustannie zyskuje na popularności i wykorzystywana jest do łączenia wielu różnych metali. Dobrym przykładem może być spawanie konstrukcji stalowych. Specjaliści cenią sobie tę metodę, gdyż jest niezwykle precyzyjna i nie pozostawia odprysków. Oczywiście to nie wszystkie jej zalety. Pozostałe atuty spawania TIG, to chociażby:

  • uniwersalność,
  • bardzo czyste spoiny,
  • wysoka jakość spawu,
  • możliwość spawania małych i cienkich elementów,
  • możliwość zautomatyzowania procesu,
  • niewielka ilość powstającego żużla,
  • łatwe kontrolowanie spawania.

Niestety nic nie może być też idealne. Jednak w przypadku tej metody minusów jest naprawdę niewiele. Największym ograniczeniem jest to, że nie można spawać na otwartej przestrzeni. Trzeba więc stosować osłony przed wiatrem. Ostatnią, ale odczuwalną wadą jest ograniczona wydajność. TIG jest metodą precyzyjną, więc potrzebne jest doświadczenie i odpowiednie umiejętności, aby maksymalnie przyspieszyć cały proces.

Zastosowanie

Metoda TIG jest obecna wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest wysoka jakość i dokładność. Materiały, które można spawać to między innymi: aluminium, miedź, nikiel oraz stal nierdzewna i wysokostopowa. Z racji na możliwości tej techniki, wykorzystuje się ją, chociażby w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym. Oczywiście świetnie nadaje się także do łączenia blach oraz rurociągów.

Ile kosztuje spawanie TIG?

Nie można odgórnie określić, jaki jest koszt spawania metodą TIG. Cena końcowa jest uzależniona od wielu czynników. Wiele zależy od wielkości elementów oraz ich złożoności. Bardzo ważne jest także znalezienie odpowiedniego specjalisty. Wybierając zakład spawalniczy Kaczmarski Janusz, można liczyć na fachową pomocą w najtrudniejszych zadaniach i przystępne ceny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas