Artykuł sponsorowany Poznaj przydatne w budownictwie zastosowania hutniczych wyrobów stalowych i metalowych

Poznaj przydatne w budownictwie zastosowania hutniczych wyrobów stalowych i metalowych

Dzięki stopieniu żelaza z węglem i poddaniu uzyskanego stopu odpowiedniej obróbce cieplnej uzyskuje się wytrzymałą i trwałą stal, znajdującą obok metali nieżelaznych, takich, jak miedź, ołów, aluminium czy brąz, szerokie zastosowanie między innymi w budownictwie. Jaką średnicę powinny mieć pręty siatce zbrojeniowej? Do czego budowlańcy wykorzystują druty wiązałkowe i inne wyroby hutnicze? Przeczytaj tekst i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Siatka zbrojeniowa a wylewki betonowe

Aby zwiększyć mechaniczną odporność betonu na obciążenia, podczas stawiania różnego rodzaju budowli stosuje się siatkę zbrojeniową, która skutecznie chroni beton przed kruszeniem się, a także niebezpiecznymi pęknięciami, powstającymi w wyniku działania dużych naprężeń. Siatki służą więc do zbrojenia fundamentów, podłóg, ścian, stropów oraz elewacji, i znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także innych obiektach, na przykład drogach i autostradach. Co ciekawe, siatki wykonane z metalowych prętów wykorzystuje się zarówno w konstrukcjach murowanych, jak i żelbetowych.

Ponieważ rozstaw oczek jest czynnikiem decydującym o wytrzymałości gotowej budowli, w zależności od rodzaju powstającego obiektu stosuje się kratki o odmiennych wymiarach oczek, przy czym o gęstości siatki, jaka ma zostać użyta w danej konstrukcji, każdorazowo decydować powinien doświadczony wykonawca. Średnica prętów zbrojeniowych nie przekracza zwykle 5 mm.

W hurtowniach, takich jak Elka w Pruszczu Gdańskim znaleźć można wysokiej jakości wyroby ze stali węglowej, a także produkty wykonane z metali niezależnych – miedzi, mosiądzu, brązu i aluminium – takie jak rury, kątowniki, teowniki, ceowniki czy arkusze blachy.

Praktyczny drut wiązałkowy

Niektóre konstrukcje betonowe wymagają zbrojenia w postaci stalowych prętów, układanych poziomo i pionowo. Aby pojedyncze elementy pozostawały na swoich miejscach, podczas zalewania betonem, na skrzyżowaniach łączy się je drutem wiązałkowym, który powstaje ze stali poddanej obróbce termicznej. Drut żarzony jest miękki, dzięki czemu świetnie spełnia swoją funkcję. Jego średnica jest każdorazowo dobierana na podstawie grubości poszczególnych prętów użytych do zbrojenia betonu. Metoda łączenia również nie jest dowolna – co do zasady rzędy środkowe wiązane są na szachownicę, w co drugim skrzyżowaniu. W przypadku belek i słupów znajdujące się na skrzyżowaniach strzemiona łączy się natomiast ze wszystkimi prętami.

Co ciekawe, elastyczny drut wiązałkowy znajduje zastosowanie również w innych branżach nich budownictwo.  Świetnie nadaje się na przykład do wiązania szalunków i makulatury, a także podwiązywania tytoniu i chmielu na plantacjach. Sprawdza się ponadto w kwiaciarstwie – doświadczone florystki wykorzystują go między innymi do produkcji stroików.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas