Materiał Partnera Kształtowniki stalowe

Kształtowniki stalowe

Stal jest materiałem, który szeroko stosowany jest w budownictwie. Obecnie trudno wyobrazić sobie budowy wykończenie domu czy mieszkania bez używania stalowych kształtowników. Są one powszechnie stosowane ze względu na swoje właściwości. Mogą być używane na etapie konstrukcji różnych elementów, jak i później przy wykończeniach. Poznaj wszystkie zalety stosowania profili stalowych!

Profile gorącowalcowane a zimnowalcowane

Jak mówi nam ekspert z hurtowni stali Sebur, obróbka plastyczna stali odbywać się może zarówno na gorąco, jak i na zimno. W zależności od tego, do jakich celów mają być przeznaczone kształtowniki, obrabia się je w inny sposób. W przypadku stali konstrukcyjnej o wiele częściej wykonywana jest obróbki na gorąco. Stal gorącowalcowana przeznaczona jest do dalszej obróbki, jest także tańsza od stali walcowanej na zimno. Podczas procesu obróbki na gorąco powierzchnia stali się utlenia i na powierzchni pojawia się zendra. Jest to cienka powłoka z utlenionych tlenków metali. Można ją usunąć, ale zwykle stal konstrukcyjna jest wykorzystywana w taki sposób, że jej idealne wykończenie nie ma większego znaczenia. To właśnie z takiej stali walcowanej na gorąco wykonuje się większość profili.

Stal walcowana na zimno wyróżnia się ładniejszym wykończeniem i charakteryzuje się bardzo dużą twardością, co utrudnia dalszą jej obróbkę. Dlatego jest ona wykorzystywana w przemyśle budowlanym i konstrukcyjnym rzadziej.

Rodzaje kształtowników stalowych

Kształtowniki stalowe mogą występować w wielu kształtach. Do tych wyrobów hutniczych zwykle wykorzystuje się stal gorącowalcowaną. Stal jest materiałem, który odporny jest na działanie korozji oraz na odkształcenia, a do tego świetnie nadaje się do dalszej obróbki i do łączenia podczas montażu. Te wyroby hutnicze mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Jakie są najpopularniejsze  rodzaje kształtowników? Na rynku dostępnych jest wiele typów kształtowników stalowych, które różnią się wymiarami, grubością oraz kształtem. Jednym  z najpopularniejszych rodzajów profili stalowych są kątowniki równoramienne, które stosowane są jako wzmocnienie rogów. Mają one ramiona tej samej długości. Dostępne są także kątowniki nierównoramienne, które mają ramiona o różnej długości.

Kolejnym rodzajem kształtowników stalowych są ceowniki. Ich nazwa wywodzi się z kształtu, który w przekroju przypomina literę C. W konstrukcjach często wykorzystuje się także płaskowniki, które wyglądają po prostu, jak płaski, gruby pas stali.

Jak widać, kształtowniki stalowe mają wiele zalet i są często wykorzystywane w przemyśle.

Opracowanie:

Sebur

Kąty 34

  • tel. 41 394 41 27

Podziel się