Artykuł sponsorowany Poznaj dwa typy wag samochodowych

Poznaj dwa typy wag samochodowych

Wagi samochodowe przeznaczone są nie tylko do pomiaru masy rzeczywistej pojazdów różnego typu, ale także ich ładunków. Korzystają z nich firmy transportowo-logistyczne, policja, agencje celne, a nawet rolnicy i hurtownie. Są one też ważnym wyposażeniem warsztatów samochodowych i stacji obsługi pojazdów. Do wyboru mają one dwa typy wag samochodowych: najazdowe oraz zagłębione. Poznaj ich charakterystykę.

Dobór wagi samochodowej

Wybór wagi samochodowej to bardzo złożone działanie. Przede wszystkim należy określić to, jakie będzie jej zastosowanie. Istotne jest uwzględnienie maksymalnego ciężaru ważonych pojazdów, a także ich maksymalna długość. Nie bez znaczenia są również warunki techniczne czy też terenowe. Dotyczą one lokalizacji wagi – ilości miejsca na wjazd i zjazd, stabilności gruntu, ewentualnych odkształceń i przekształceń geodezyjnych, oddziaływania czynników zewnętrznych.

Pod uwagę inwestorzy muszą brać również jakość i trwałość określonych konstrukcji, a także zakres ich konserwacji, regeneracji i przeglądów w trakcie eksploatacji. Aby dobrze wybrać wagę samochodową, warto zatem prosić o pomoc ekspertów firmy PPHU PIOTRAS, która zajmuje się szeroko rozumianym serwisowaniem wag najazdowych oraz zagłębionych. Specjaliści z tej pracowni pomagają wybrać typ wagi do potrzeb danego podmiotu.

Charakterystyka wag zagłębionych

Wagi zagłębione to typ wag przemysłowych i samochodowych, których część jezdna jest równa z otaczającym gruntem. Wyróżniają się one niewielką wymaganą przestrzenią pod wagę, a także prostym wjazdem na pomost. Konstrukcja wagi jest również prosta w czyszczeniu m.in. dzięki specjalnym włazom rewizyjnym. Dużą zaletą wag zagłębionych jest też to, że można je montować w ulicy, na parkingu czy innego typu placu. Występują zaś w dwóch typach: stalowo-betonowym oraz betonowym.

Specyfikacja wag najazdowych

Wagi najazdowe tworzone są w konstrukcjach stalowo-betonowych, betonowych oraz stalowych. Wyniesione są one ponad grunt, czyli posiadają płytę jezdnią położoną na odpowiedniej wysokości – najczęściej kilkadziesiąt centymetrów od ziemi. Wymagają budowy podjazdów i zjazdów, są najczęściej długie i stosunkowo szerokie i nie umożliwiają wjazdu na nie bokiem. Często wagi samochodowe najazdowe wyposażone są w burty. Ich dużą zaletą jest niski koszt, a także łatwy przegląd, kalibracja i konserwacja.

Dodatkowe wyposażenie dla wag samochodowych

Dodatkowe wyposażenie dla wag samochodowych to różne systemy zarządcze, kontrolne czy te dotyczące automatyki. Zalicza się zatem do nich m.in.:

  • szlabany,
  • czytniki kart identyfikacyjnych RFID,
  • sygnalizację świetlną,
  • automaty służące do obsługi procesów ważenia,
  • kamery telewizji przemysłowej,
  • systemy automatycznego ważenia pojazdów,
  • terminale obsługi,
  • czujniki położenia pojazdu,
  • sygnalizatory drogowe. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas