Artykuł sponsorowany Ciekawe przykłady wag przemysłowych

Ciekawe przykłady wag przemysłowych

W dzisiejszych czasach w różnego rodzaju przedsiębiorstwach powszechnie stosuje się wagi przemysłowe. Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie produkowane urządzenia służą już nie tylko do ważenia produktów czy substancji. Poznaj ciekawe przykłady wag przemysłowych i dowiedz się, jakie są ich funkcje.

Wagi automatyczne

Niemal nieodzownym wyposażeniem nowoczesnych zakładów produkcyjnych są wagi automatyczne. Służą do automatycznego dokonywania pomiarów masy, odważania i dozowania produktów czy substancji. Co ważne, nie wymagają ręcznego operowania nimi. Całość procesu ważenia (również podawania towaru na wagę) odbywa się automatycznie. Dzięki temu przedsiębiorstwo może ułatwić sobie pracę i zwiększyć swoją wydajność.

Wagi automatyczne wykorzystuje się przede wszystkim do przeładunku produktów sypkich lub ciekłych. Pozwalają one również na mierzenie i sumowanie ciężaru poszczególnych porcji oraz na ich wydawanie. Umożliwiają dodatkowo napełnianie worków bądź innych opakowań precyzyjnie odmierzoną ilością towaru.

W zależności od potrzeb można skorzystać z dwóch rodzajów wag automatycznych. Pierwszy z nich to wagi porcjujące, przeznaczone do sumowania masy strumienia materiałów w ciągach technologicznych. Umożliwiają samoczynne odważanie zaprogramowanych porcji substancji ciekłych. Przydają się do sprawnych rozliczeń handlowych przy transporcie kolejowym, morskim lub samochodowym. Mogą funkcjonować jako autonomiczne urządzenia bądź współpracować z już istniejącymi systemami.

Automatyczne wagi odważające natomiast zbierają dane o masie strumienia materiałów w ciągach technologicznych. Stosuje się je do szybkich i wygodnych rozliczeń handlowych. Przy ich użyciu można bezobsługowo odważać określone porcje produktów. Pozwalają dodatkowo  na odważanie i sumowanie różnych gatunków materiałów sypkich.

Wagi do Big Bag oraz wagi workujące

Ciekawym przykładem wag przemysłowych są urządzenia przeznaczone do ważenia towarów oraz szybkiego i precyzyjnego pakowania ich w specjalne worki – Big Bag. Dozują odpowiednią ilość materiału i umieszczają ją bezpośrednio w opakowaniu. Te funkcje znacząco usprawniają i ułatwiają pracę przedsiębiorstwa. Worki Big Bag cechuje niezwykła wytrzymałość i zdolność do dopasowania się do rodzaju pakowanego materiału, dzięki czemu można zaoszczędzić miejsce i ułatwić sobie transport.

Wagi do Big Bag mają konstrukcję podwieszaną lub opartą na wadze pomostowej, umożliwiającą zawieszenie worka. Jak przebiega proces ważenia i pakowania w tego typu urządzeniach? 

Wagę uruchamia się poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się na elewacji szafy sterowniczej, panelu operatora lub po otrzymaniu sygnału z systemu kontrolującego inny proces produkcyjny. Potem następuje automatyczne wytarowanie wagi. Ważenie i pakowanie przebiega w dwóch etapach. Najpierw dokonuje się zasyp zgrubny, czyli zważenie i podanie określonej porcji materiału do worka. Kolejną fazą procesu jest zasyp dokładny, czyli precyzyjne uzupełnienia worka brakującą ilością produktu. Szczelność między wysypem a kominem worka zapewnia pneumatyczna opończa zaciskowa – wyjaśnia pracownik firmy Metro-Wag z Gdańska, oferującej m.in. sprzedaż wag przemysłowych.

Do ważenia mniejszych porcji materiałów sypkich i pakowania ich w worki służą z kolei wagi workujące. Ich funkcje nie ograniczają się jedynie do ważenia i pakowania. Stosuje się je również do zszywania worków, transportowania ich przy użyciu przenośnika do systemu odbierającego (robota bądź lufy), a nawet układanie na palecie. Dzięki temu można stworzyć kompleksowy, zautomatyzowany system pakowania towarów. Dodatkowo istnieje możliwość zintegrowania go z programem kontroli towarów paczkowanych.

Wagi paletowe

W dzisiejszych czasach wiele produktów jest transportowanych na paletach. W takich okolicznościach dobrze mieć w swoich zasobach wagę paletową. To urządzenie ma kształt litery U, który pozwala na bezpieczne i sprawne dokonywanie pomiarów. Jego konstrukcja jest dostosowana do ręcznych wózków paletowych. Umożliwia uzyskanie niewielkiego ciężaru własnego, a zarazem zachowanie odpowiedniej wytrzymałości. Waga paletowa posiada kółka, rolki i uchwyty, co sprawia, że może być wykorzystywana jako urządzenie mobilne. Przydaje się przede wszystkim w centrach logistycznych, a także wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z towarami wielkogabarytowymi. Aby uzyskać precyzyjny pomiar, pamiętaj, by ustawić wagę na twardym, równym podłożu.

Wagi platformowe

Te urządzenia najlepiej sprawdzają się, gdy chcesz zważyć cięższe towary wielkogabarytowe o nieregularnych kształtach. Można umieścić je w zagłębieniu w podłożu, co zapewni swobodny przejazd ładunku bez konieczności stosowania podjazdów i mostków przeładunkowych. Wagi platformowe posiadają zespół 4 czujników tensometrycznych. Znajdują zastosowanie głównie w różnego rodzaju obiektach zamkniętych, halach magazynowych czy dużych zakładach produkcyjnych. Stanowią optymalne rozwiązanie do ważenia cięższych towarów, produktów czy części transportowanych za pomocą wózka widłowego.

Wagi kontrolne

Te wagi bardzo dokładnie kontrolują masę paczek i segregują je pod względem ciężaru, co umożliwia eliminację zbyt lekkich ładunków. Posiadają również funkcję zliczania paczek. Wagi kontrolne pozwalają również, na podstawie indywidualnych wytycznych, na dokonywanie pomiarów i tworzenie bilansów oraz drukowanie ich wyników. Mogą funkcjonować jako odrębne urządzenia lub stanowić uzupełnienie dla innych maszyn, takich, jak choćby wagi workujące.

Wyróżnia się 3 rodzaje wag kontrolnych. Te statyczne służą do pomiarów bez jednoczesnego przesuwania towaru, w przeciwieństwie do napędzanych przenośnikiem rolkowym wag rolkowych. Z kolei wagi taśmowe umożliwiają kontrolę masy w ruchu jednostajnym.

Do tego warto przywiązywać wagę!

Wagi przemysłowe występują w wielu odmianach i wariantach. Istotnym czynnikiem przy ich doborze jest nie tylko charakter działalności, ale też indywidualne wymagania przedsiębiorcy. Producent wag przemysłowych powinien je uwzględniać i dawać możliwość dostosowania do nich parametrów i funkcji wytwarzanych przez siebie produktów. Dobrze, więc jeśli ma w swojej ofercie również wagi na specjalne zamówienia klienta. Jeśli planujesz zakup wagi przemysłowej, zwróć uwagę na renomę producenta i sprawdź jego dotychczasowe realizacje. Rozpoznaj przy tym dobrze swoje oczekiwania i zorientuj się, czy dane urządzenie jest w stanie je spełnić. W razie potrzeby poproś o fachowe doradztwo lub przygotowanie wagi przemysłowej na indywidualne zamówienie.     

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas