Materiał Partnera Poszczególne produkty  tartaczne

Poszczególne produkty tartaczne

Planując kupno drewna, warto zapoznać się z ich podstawowym podziałem oraz ewentualnymi klasami i wadami. W pierwszej kolejności drewno dzieli się na tarcicę mokrą, tarcicę suchą oraz tarcicę opałową. Do tego dochodzi drewno podsuszane, które jednak zazwyczaj jest elementem tarcicy mokrej (budowlanej), wykorzystywane np. na więźby dachowe. Każdy rodzaj drewna podlega klasyfikacji, która opracowana została według międzynarodowych norm jakościowych.

Krawędziaki i deski obrzynane

Tarcica mokra, inaczej nazywana tarcicą (drewnem) budowlaną, składa się z belek i desek o różnym przekroju. Najczęściej wykonuje się je z sosny oraz świerku. Czasami wykorzystywany w tym celu jest także modrzew. Jest on jednak surowcem droższym, od wymienionych wcześniej. Popularność sosny w budownictwie wiąże się z jej optymalnymi właściwościami fizycznymi oraz dużą dostępnością. Budowlankę tworzą belki (zwane krawędziakami bądź kantówkami) oraz deski (deski obrzynane i deska szalunkowa). Krawędziaki mają przekrój kwadratowy lub prostokątny, o różnych wymiarach (w zależności od przeznaczenia). Może być to 70 mm x 70 mm, 100 mm x 100 mm, 150 mm x 150 mm, a także 100 mm x 50 mm, czy 140 mm x 60 mm itd. Przekroje mogą być najróżniejsze, a ich wymiar zależy tylko od potrzeb klienta. Deski natomiast podzielić można na deski szalunkowe oraz zwykłe deski obrzynane. Deska szalunkowa jest nazywana także calówką, ze względu na jej grubość, która wynosi jeden cal. Ma ona dokładnie 25 mm (1 cal= 25,4 mm) grubości. Jest to drewno najtańsze, wykorzystywane do prac ziemnych i nie tylko. Deska szalunkowa jest także deską obrzynaną. Deska obrzynana, jest to deska cięta czterostronnie. Oznacza to, że nie posiada ona kory, nie jest jednak szlifowana (jej powierzchnia jest chropowata). Wysokiej jakości drewno budowlane można nabyć w tartaku, takim jak Tartrans. Znajduje się ono w Brzezinach, a w ofercie posiada drewno budowlane, stolarskie, a także opalowe.

Krótki opis drewna budowlanego

Zarówno krawędziaki, jak i deski obrzynane (mokre) wykorzystywane są głównie jako materiał budowlany. Często wykorzystywany do montażu konstrukcji domów, dachów, a także do wszelkiego rodzaju altan, tarasów i podestów. Jest to drewno niesuszone. Oznacza to, że nie zostało one poddane procesowi suszenia, może być jednak podsuszane (wymagane jest to w np. dla drewna na więźby dachowe). Przed montażem często muszą być one impregnowane, ze względu na zagrożenie pod postacią czynników atmosferycznych, szkodników itp. najczęściej wybieranym drewnem budowlanym, jest drewno klasy C24.

Opracowanie:

Tartrans Dawid Trzciński

Brzeziny , Kaliska 9

Podziel się