Artykuł sponsorowany Jakie rodzaje drewna stosowane są w budownictwie?

Jakie rodzaje drewna stosowane są w budownictwie?

Drewno już od wieków wykorzystywane jest przez ludzkość do wznoszenia różnorodnych konstrukcji. Mimo prężnego rozwoju technologii budowlanej nic nie wskazuje na to, by kiedykolwiek uległo to zmianie. Drewno jest materiałem szeroko dostępnym i odnawialnym. O tak powszechnym zastosowaniu tego surowca decyduje wiele czynników. Wśród nich wymienić można trwałość, higroskopijność czy twardość. Jakie rodzaje drewna stosuje się na budowie?

Drewno na więźbę dachową

Konstrukcje dachowe prawie zawsze wykonywane są z drewna. W tym celu budowlańcy używają zwykle materiału z drzew iglastych takich jak świerk czy sosna. Niezwykle ważne jest, by surowiec był odpowiednio wysuszony. Jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Drewno należy również zabezpieczyć przed korozją biologiczną. Robi się to przy pomocy preparatów grzybobójczych i owadobójczych. Dzięki temu surowiec przestaje być atrakcyjny dla korników, spuszczeli, termitów czy kołatka domowego. Jak informuje specjalista ze Składu Tarcicy Bielany – do budowy dachu potrzeba następujących elementów drewnianych:

  • krokwie – to belki biegnące równolegle do kierunku nachylenia połaci dachowej; dźwigają one obciążenia z połaci,
  • płatwie – belki poziome, które stanowią podporę dla krokwi,
  • murłaty – belki poziome, które leżą na murze,
  • słupki – elementy pionowe, które przenoszą obciążenie od płatwi na strop,
  • łaty, kontrłaty – elementy pomocnicze, których używa się do stworzenia pustki wentylacyjnej pod pokryciem.

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje drewna można nabyć w tartaku. Zwykle występują one w określonych wymiarach, lecz praktycznie zawsze istnieje możliwość wykonania elementów drewnianych na indywidualne zamówienie klienta.

Drewno konstrukcyjne

Budowa domów o konstrukcji szkieletowej nie byłaby możliwa bez drewna konstrukcyjnego. Materiał ten wykorzystywany jest również do tworzenia altanek, antresol, zadaszeń czy saun fińskich. Drewno konstrukcyjne podzielone jest na klasy wytrzymałości, które różnią się właściwościami mechanicznymi. Wszystkie klasy opisane są w normie PN-EN 338:1999. W tym wypadku nie korzysta się już tylko z surowca pozyskanego z drzew liściastych. Do tworzenia elementów konstrukcyjnych można użyć niemalże każdego drewna. Do najpopularniejszych należą: topola, dąb, wiąz, grab, buk, jesion i klon.

Warto zaznaczyć, że z tartaku możemy również pozyskać materiał do produkcji podłóg, parkietów, sklejek, oklein czy płyt pilśniowych. Wszystkie te elementy używane są przy tworzeniu mebli lub innych przedmiotów, z których korzystamy każdego dnia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas