Artykuł sponsorowany Na czym polega zanurzeniowa impregnacja drewna?

Na czym polega zanurzeniowa impregnacja drewna?

Drewno to materiał, który jest wrażliwy na działanie wielu czynników, zwłaszcza wilgoci oraz drobnoustrojów, grzybów i pleśni. Żeby zyskało odpowiednią odporność, należy poddać je impregnacji – w tym celu stosuje się różnego rodzaju mieszaniny substancji chemicznych. Jedną ze skutecznych metod impregnowania drewna, jest metoda zanurzeniowa. Na czym polega i czy wystarczy, aby nadać drewnu wieloletnią trwałość?

Dlaczego należy impregnować?

Impregnowanie drewna to najlepszy sposób na to, aby skutecznie zabezpieczyć je przed takimi czynnikami jak:

  • Szkodniki – kolejnym wrogiem drewna są insekty, które drążą w jego wnętrzu kanaliki i przyczyniają do osłabienia. Impregnowanie drewna sprawia, że że materiał jest chroniony przed owadami żerującymi w drewnie.

  • Bakterie, grzyby i pleśnie – są przyczyną brzydkiego zapachu drewna oraz nieestetycznego nalotu. Ich metabolity mogą krążyć w powietrzu i są szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków.

  • Ochrona drewna – drewno, które pozostaje bezpośrednio w kontakcie z glebą, jest mniej podatne na niszczenie.

Impregnowaniu poddaje się wszystkie drewniane elementy, które muszą mieć wieloletnią trwałość, a jednocześnie są stosowane w niesprzyjających warunkach np. elementy konstrukcyjne lub meble ogrodowe.

Impregnowanie metodą zanurzeniową

Podpowiedzią jest już sama nazwa tego procesu. Drewno zanurza się w mieszaninie specjalnych substancji chemicznych, które wnikają głęboko w jego strukturę. To o wiele lepszy sposób niż impregnowanie natryskowe lub klasyczne nakładanie pędzlem, gdyż środek może spenetrować nawet głębokie warstwy drewna. W przypadku natrysku i pędzla warstwa ochronna tworzy się wyłącznie na powierzchni i trzeba ją często odnawiać. Impregnowanie metodą zanurzeniową oferuje między innymi P.H.U. DREWEX Sp. z o.o., który znajduje się w Starachowicach. Środki stosowane w przedsiębiorstwie są skuteczne, a jednocześnie nieszkodliwe dla środowiska.

Jak długo chroni impregnat?

Trwałość impregnatu jest zależna przede wszystkim od warunków środowiska, w których dany element jest wykorzystywany oraz rodzaju impregnatu. Producenci niektórych impregnatów są w stanie zagwarantować nawet wieloletnią trwałość, bez konieczności ponownego nakładania substancji. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, kiedy do drewnianych elementów trudno dotrzeć i żeby ponowić impregnowanie, konieczne byłoby rozebranie konstrukcji. Impregnowanie metodą zanurzeniową uznaje się za sposób skuteczny, szybki i stosunkowo tani w porównaniu do alternatywnych sposobów. Może być stosowane na skalę masową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas