Materiał Partnera Podział wtryskarek ze względu na przetwarzanie tworzyw.

Podział wtryskarek ze względu na przetwarzanie tworzyw.

Wtryskarki to inaczej obrabiarki, służące do formowania wtryskowego tworzyw sztucznych. Składają się one z zasobników na surowiec w postaci granulatu oraz ogrzewanego cylindra, w którym tworzywo ulega uplastycznieniu. Następnie tłok lub ślimak przetłacza stopione tworzywo do formy, w której zastyga w kształtkę, zwaną wypraską. Wtryskarki możemy podzielić ze względu na napęd oraz przetwarzanie tworzyw.


Każda wtryskarka składa się z kliku podzespołów. Jest to układ wtryskiwania, napędowy, zamykania i otwierania formy, regulacji oraz sterowania, a także chłodzenia. Ze względu na napęd, dzielimy wtryskarki na hydrauliczne, elektryczne oraz hybrydowe. A jak przebiega podział ze względu na przetwarzanie tworzyw?

Wtryskarki tłokowe

Wtryskarka tłokowa to maszyna, składająca się z cylindra, tłoku, torpedy, leja zasypowego, formy wtryskowej oraz grzejnika elektrycznego. W procesie wtryskiwania, tworzywo zostaje podane do dyszy wtryskowej za pomocą przesuwającego się tłoku do leja zasypowego. Materiał uplastycznia się natomiast dzięki grzejnikom, rozmieszczonym wzdłuż cylindra. Następie tłok przekazuje ciśnienie, wypychając jednocześnie jego część do dyszy wtryskowej. Materiał powinien być bardzo dokładnie dogrzany; w tym celu umieszcza się w cylindrze wtryskarki rozdzielacz masy tworzywa. Odpowiednie dogrzanie materiału jest niezmiernie istotne dla całości procesu wtryskiwania. Nierówności powodują bowiem powstawanie wewnętrznych naprężeń w wytworzonym na wtryskarce fabrykacie.

Wtryskarki ślimakowe

Wtryskarki ślimakowe z kolei są zbudowane z cylindra, ślimaka, stożka ślimaka, leja zasypowego, przestrzeni roboczej, formy oraz grzejnika elektrycznego. W maszynach tych obracający się ślimak powoduje mieszanie się materiału, powodując jego równomierne ogrzanie. Kolejne porcje uplastycznionego materiału wyciska się czołem ślimaka z cylindra. Wtryskarki ślimakowe są dużo wydajniejsze od tłokowych, bowiem straty ciśnienia, powstające w cylindrze w wyniku oporów przepływu tworzywa, są nieznaczne i wynoszą od 5 do 10%. Różnego rodzaju wtryskarki wiodących światowych marek znajdziemy między innymi w ofercie firmy InAutom, posiadającej ponad 30 letnie doświadczenie w dystrybucji rozwiązań dla wtryskowi.

Wtryskarki ze wstępnym uplastycznieniem

Ostatnim rodzajem wtryskarek, które możemy wyróżnić ze względu na sposób przetwarzania tworzyw, są  wtryskarki ze wstępnym uplastycznieniem. Jest ono stosowane w ślimaku, zamontowanym w dodatkowym cylindrze, połączonym z cylindrem wtryskowym, przez co tworzywo zostaje uplastycznione już przed czołem tłoka. Są to wtryskarki bardzo wysokiej jakości, lecz równocześnie dość drogie, dlatego wykorzystuje się je głównie tam, gdzie niezbędne jest wysokie ciśnienie i duża prędkość wtryskiwania

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas