Materiał Partnera Co to jest passe-partout?

Co to jest passe-partout?

Określenie passe-partout pochodzi z języka francuskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wejście wszędzie”. Termin ten powszechnie używany jest do określenia kartonowego obramowania, które – zgodnie z nazwą – wyróżnia się niezwykle uniwersalnym charakterem i stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie. Na czym dokładnie ono polega i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Passe-partout, czyli co?

Passe-partout to zazwyczaj prostokątny karton z wyciętym otworem, który wykorzystywany jest przy oprawianiu różnego rodzaju obiektów oraz prac plastycznych. Passe-partout doskonale sprawdza się w przypadku fotografii, rysunków czy haftów. Często stosowany jest również przy kompozycjach, tworzonych z suszonych roślin.

Czemu służy takie rozwiązanie?

Passe-partout pełni kilka funkcji – tak praktycznych, jak i estetycznych. Jednym z jego najważniejszych walorów praktycznych są właściwości ochronne. Stosowanie takich kartonowych ramek sprawia, że pomiędzy oprawianym obrazem a szybą czy plexi wytwarza się dystans. Dzięki temu nasz obiekt nie ulega maksymalnemu ściśnięciu w ramie i nie chłonie wilgoci, a przy tym niezależnie od upływu czasu – jeśli jest wykonany z wysokiej jakości kartonu bezkwasowego – nie wpływa negatywnie na obraz.

Pośród walorów estetycznych zaś warto tutaj wskazać na wrażenie trójwymiarowości oprawy, jaką daje użycie passe-partout. Dzięki kartonowej ramce możemy także skutecznie wyeksponować oprawioną pracę, a co za tym idzie pozwolić widzowi na swobodne skupienie się na niej. Warto tutaj wspomnieć o tym, że passe-partout nie zakłóca jej odbioru, gdyż jego konstrukcja tworzy swego rodzaju neutralną strefę.

Passe-partout w domu i w muzeum

Jak już wspominaliśmy wyżej, passe-partout posiada bardzo uniwersalny charakter. To określenie z powodzeniem odnosi się także do jego zastosowania w praktyce. Otóż kartonowe ramki doskonale sprawdzają się nie tylko w domach prywatnych, ale i w muzeach.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Sayart, która specjalizuje się w dostarczaniu różnego rodzaju opraw do obrazów:

Oferowane przez nas bezkwasowe passe-partout, tworzone ze specjalnych kartonów konserwatorskich, idealnie nadają się do oprawy obiektów muzealnych. Spełniają one bowiem odpowiednie normy takie jak ISO 9706, która gwarantuje odporność ramek na ich starzenie się i niekorzystny wpływ na obraz. W przypadku obiektów o wartości historycznej oprawa musi spełniać najwyższe wymagania, stąd doskonałym uzupełnieniem takiego passe-partout będzie szkło antyrefleksyjne muzealne bądź konserwatorskie firmy Tru Vue.

Jak widać passe-partout znajduje szerokie zastosowanie. Jeśli jeszcze dodamy do tego równie szeroki wybór dostępnych kolorów i różnych grubości kartonów, możemy mieć pewność, że każdy znajdzie odpowiednie passe-partout – tak dla oprawianego obiektu, jak i dla aranżacji wnętrza, w którym on zawiśnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas