Materiał Partnera Podstawowe metody obróbki drewna

Podstawowe metody obróbki drewna

Drewno to ponadczasowy materiał, nieporównywalny do żadnego innego. Jest elegancki, niezwykle wytrzymały i bardzo funkcjonalny. Solidne blaty kuchenne, stylowe schody, przestrzenne tarasy, salonowe podłogi – drewno odnajduje zastosowanie w wielu miejscach. Jednak, aby było gotowe do użytku, musi być najpierw odpowiednio obrobione. Można spotkać się z kilkoma metodami jego opracowywania. Jak więc one wyglądają?

 

Obróbka drewna – podstawowe metody

Wszyscy uwielbiają chodzić po eleganckim drewnianym parkiecie i zasiadać do kolacji przy dębowym stole, jednak mało kto się zastanawia, ile wysiłku trzeba włożyć w obróbkę takiego materiału. Specjaliści mają nie lada orzech do zgryzienia, gdyż odmian drewna jest wiele, a każda z nich ma swoje właściwości. Dlatego trzeba też wiedzieć, jaka metoda jest wskazana akurat dla danego rodzaju.

Bez wątpienia jedną z najbardziej podstawowych technik obróbki drewna jest metoda ręczna. Zazwyczaj sprowadza się ona do działań artystycznych, a nie przemysłowych. Jeśli jednak drewno ma zostać oddane to użytkowania, konieczne jest zastosowanie obróbki przemysłowej, chemicznej lub termicznej.

Jak mówi specjalista z firmy Prochera, obróbka przemysłowa jest wykonywana z użyciem specjalistycznych urządzeń i maszyn, takich jak np. szlifierki różnego rodzaju. Są do tego przeznaczone techniki automatyczne i maszynowe. Tak więc stawia się na frezowanie, toczenie, gięcie i inne specjalistyczne zabiegi, dzięki którym można podziwiać piękne drewniane meble, parkiety i inne elementy.

Chemiczna obróbka drewna nie dotyczy jego zewnętrznej powłoki i kształtu. Niektórzy mylnie uważają, że chodzi o lakierowanie czy impregnowanie. Tak naprawdę w obróbce chemicznej jest istotne wyodrębnienie z tworzywa różnych substancji np. celulozy czy węgla drzewnego. Termiczna metoda zaś ma na celu wzmocnienie właściwości drewna.

 

Narzędzia do obróbki drewna

Jak widać, aby można było korzystać z dobrodziejstw drewnianych wyrobów, trzeba najpierw poddać je obróbce z wykorzystaniem konkretnych narzędzi. Są to między innymi narzędzia szlifierskie, które służą do szlifowania, polerowania czy lakierowania elementów.

Można wyróżnić też specjalne szczotkarki, dzięki którym uzyskuje się efekt postarzania drewna. Nadaje im to gustowny wygląd retro. Bardzo ważną metodą obróbki drewna jest polerowanie, do którego najlepiej sprawdzą się listkowe ściernice szlifierskie. Typowo do szlifowania zaś wykorzystuje się ręczne szlifierki pneumatyczne, znacznie usprawniające pracę.

Równie istotne są maszyny, które zwieńczają podstawowe obróbki. Taką rolę pełni sprzęt do nakładania oleju i kleju, jak i szczotkarko-odmuchiwarki, usuwające pozostałości trocin, kurzu i pyłu.

Obróbka drewna jest czasochłonnym procesem, jednak wartym wysiłku. To dzięki niej możemy się cieszyć wspaniałymi drewnianymi wyrobami, w tym meblami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas