Artykuł sponsorowany Platformy dla niepełnosprawnych – innowacje ku wyrównaniu szans!

Platformy dla niepełnosprawnych – innowacje ku wyrównaniu szans!

Nowoczesna technologia pozwala dzisiaj wyrównywać szansy, burząc bariery pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, a w 100% sprawnymi. Dzisiaj tysiące osób np. z problemami z kończynami dolnymi, ma możliwość swobodnego zwiedzania muzeów, odwiedzania galerii handlowych, czy też pracy w przestrzeniach biurowych, w wysokich budynkach. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym platformom, które są łatwe w montażu, nie zajmują dużej ilości miejsca, a są przy tym również niesamowicie funkcjonalne.

Technologie dźwigowe – i nie tylko – dla niepełnosprawnych

Technologie dźwigowe – i nie tylko – dla niepełnosprawnych, dzielą się na różne typy. Oczywiście należy wspomnieć o zwykłych windach towarowych, czy osobowych, które są przystosowane do obsługi, przez osoby np. na wózkach inwalidzkich (specjalne poręcze i stabilizatory kół, panele sterownicze na odpowiednich wysokościach). Nie one stanowią jednak innowacyjne i dedykowane rozwiązania.

Są nimi między innymi składane platformy schodowe. Wdrażane są one przede wszystkim w obiektach, w których nie opłaca się montować wind pionowych (np. budynki dwukondygnacyjne), lub gdzie ich architektoniczne zastosowanie nie miałoby racji bytu – zbyt duże utrudnienia konstrukcyjne, techniczne itd. Platformy schodowe to zatem niesamowicie przydatne, zwłaszcza że istnieją w modelach, pozwalających na 100% obsługę przez osoby niepełnosprawne. Konstrukcje te montowane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów, gdzie tory jezdne są mocowane do ściany lub stopni schodów. Warto przy tym wiedzieć, że całkowite wdrożenie, jest możliwe w zaledwie kilka godzin (należy doliczyć również czas projektowy i inwestycyjny, poprzedzający prace montażowe).

Kolejnym rozwiązaniem, są krzesełka schodowe, które często wykorzystywane są także w domach jednorodzinnych, czy w blokach, w których na wyższych kondygnacjach, mieszkają osoby niepełnosprawne, a także w podeszłym wieku. Konstrukcje te występują w różnych rodzajach, ale najczęściej, spotyka się te, których instalacje elektryczne podpinane są do sieci wewnętrznych. Tor jazdy takich krzesełek, jest  prosto bądź krzywoliniowy przy dopuszczalnym kącie nachylenia 45 stopni. Pełne wymiary i wyposażenie, jest zawsze indywidualnie dostosowywane przez inwestora.

Warto również wspomnieć o tzw. schodołazach, czyli urządzeniach, do których przyczepia się wózek inwalidzki. W ten sposób opiekun osoby niepełnosprawnej, lub osoba w pobliżu, może z łatwością przetransportować zainteresowanego na wyższe kondygnacje,  przy niewielkim wykorzystaniu własnej siły.

Wdrożenia tylko pod okiem specjalistów

Pomimo łatwości montażowej i mało skomplikowanym konstrukcjom, różnego rodzaju platformy dla osób niepełnosprawnych, powinny montować, kontrolować, serwisować i konserwować, tylko specjalistyczne podmioty takie, jak m.in. firma TRYB-DŹWIG. Dba ona między innymi o restrykcyjne przestrzeganie norm dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Platformy dla niepełnosprawnych, muszą bowiem umożliwiać im sprawną ewakuację! Pamiętaj o tym, że niektóre systemy ppoż. i rozwiązania techniczne, zabraniają poruszania się windami, w przypadku zagrożenia pożarem, wybuchem itd. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas