Materiał Partnera Jakie uprawnienia musi posiadać operator dźwigu?

Jakie uprawnienia musi posiadać operator dźwigu?

Montaż wielu konstrukcji budowlanych, wielkoformatowych reklam, banerów, czy kominów wymaga wykorzystania dźwigów. Firmy, które mają w swoim parku maszynowym dźwigi najnowszej generacji, oferują wynajem swojego sprzętu wyłącznie z doświadczonym operatorem, który obsługuje konkretny sprzęt. Jakie uprawnienia musi mieć operator dźwigu? - Przyjrzyjmy się temu tematowi od podstaw.


Podstawa prawna w sprawie kwalifikacji operatora dźwigu

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule naszego artykułu teoretycznie jest prosta: operator dźwigu musi posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi konkretnego sprzętu wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. A jak to wygląda w praktyce? - Kwestię uprawnień reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. To kilkunastostronicowe Rozporządzenie określa, kto i w jaki sposób może zdobyć uprawnienia do obsługi różnych maszyn, jak dźwigi budowlane czy żurawie samojezdne. W dużym uproszczeniu: osoba, która chce zdobyć uprawnienia operatora dźwigu, musi zdać egzamin składający się z części teoretycznej, która sprawdzana jest w formie pisemnej (papierowej lub elektronicznej) oraz części praktycznej, która polega na sprawdzeniu umiejętności w zakresie obsługi danego urządzenia technicznego. Tematyka egzaminacyjna jest dostępna publicznie, a przyszli operatorzy przygotowują się do egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego podczas wybranych przez siebie kursów. W kursach może brać udział każda osoba, która ukończyła 18 lat i ma wykształcenie minimum podstawowe.


Operator dźwigu w praktyce

Z powyższego opisu podstaw prawnych dot. uprawnień operatora dźwigu wynika, że temat ten możemy porównać do tematu uprawnień do prowadzenia samochodów, z tym że tu znowu pojawia nam się kwestia teoretyczna i praktyczna. O komentarz poprosiliśmy przedstawiciela firmy Usługi dźwigowe Piotr Rybacki z okolic Olsztyna. Przedstawiono nam przykład: operator żurawia samojezdnego po zdaniu egzaminów dostaje uprawnienia na 5 lat. Jeśli w ciągu tego czasu aktywnie pracuje jako operator dźwigu, mamy pewność, że jego wiedza teoretyczna i praktyczna jest odpowiednia, jest pracownikiem kompetentnym. Jeśli jednak z jakichś powodów zdobył uprawnienia i na długi czas odłożył je na półkę – sprawa nie jest już tak jasna. Stąd wynajem dźwigów od profesjonalnej firmy to z założenia kompletne usługi dźwigowe; wynajmujemy urządzenie wraz z kompetentnym operatorem z uprawnieniami, który wykona dla nas prace. Pewność, że operator dźwigu to profesjonalista jest ważna dla obu stron: dla najemcy, bo wie, że prace zostaną wykonane właściwie i na czas oraz dla wynajmującego urządzenie, bo wie, że jego sprzęt jest bezpieczny.

Podziel się