Materiał Partnera Olbrzymi potencjał złomu stalowego na rynku polskim

Olbrzymi potencjał złomu stalowego na rynku polskim

W Polsce rozwija się budownictwo dotyczące konstrukcji stalowych, a także przemysł stalowy. Produkcja metalu jest bardzo droga, a zapotrzebowanie na różnej jakości materiały jest olbrzymie. Nic dziwnego, że dzisiaj aby w pełni nasycić rynek w stal, produkuje się ją również ze złomu. Na świecie nawet co druga tona pochodzi z recyklingu. W Polsce wskaźniki te sięgają zaś 70%. Setki ton żelaza rocznie przywracane są na rynek po złożonym przetwórstwie, jako surowce wtórne.

Rodzaje złomu stalowego

Złom stalowy pochodzi przede wszystkim z ubytków budowlanych i produkcyjnych, a także z uszkodzonej infrastruktury energetycznej. Pozyskiwany jest on także z odpadów z branży motoryzacyjnej, lotniczej, górniczej oraz maszynowej. Złom stalowy można przy tym podzielić na dwa gatunki.

Pierwszy stanowi tzw. złom wsadowy, czyli posiadający takie wymiary, postać oraz skład chemiczny, aby móc go bezpośrednio umieścić w piecach hutniczych. Drugi typ to złom niewsadowy, często wielkogabarytowy wymagający dodatkowej obróbki termicznej oraz mechanicznej. Dokonywana jest ona po to, aby uzyskać odpowiednie własności materiałowe i wymiarowe do dalszego przerobu z użyciem pieców. Warto przy tym dokonać rozróżnienia złomu niewsadowego na:

  • złom ciężki, czyli taki o grubości minimum 6 milimetrów – zalicza się do niego grubsze rury, pręty zbrojeniowe oraz większe prefabrykaty metalowe,
  • złom lekki o maksymalnej grubości 4 milimetrów – najczęściej są to blachy, obudowy, różnego typu poszycia konstrukcji urządzeń i pojazdów.

Recykling złomu stalowego

Złom żelazny w tym stalowy przede wszystkim opłacalny jest do odzysku dzięki jednej ważnej własności. Stanowi ją trwałość parametrów użytkowych. Te nie są obniżane przy recyklingu, dzięki czemu złom może być przetwarzany nieskończoną ilość razy. Nie oznacza to jednak problemów i wyzwań branży recyklingowej. Ważne jest bowiem to, aby dokonywać profesjonalnej obróbki, selekcji czy czyszczenia odpadów stalowych. Zanieczyszczone innymi metalami i tworzywami konstrukcje mogą nie nadawać się do odzysku lub wydłużać jego czas. Na szczęście na rynku działa coraz większa liczba nowoczesnych skupów takich jak NORD STEEL, które stosując innowacyjne metody pracy, są w stanie przyjąć i poddać obróbce nawet tak kłopotliwe materiały, jak puszki po konserwach, żelazne pojemniki po farbach czy konstrukcje ocynkowane.

Takie odpady utrudniają proces przetopu, ale z roku na rok technologie oddzielania od siebie różnych metali oraz tworzyw są coraz bardziej zaawansowane. Dowodem na to jest m.in. złomowanie samochodów. Niektóre firmy są w stanie odzyskać nawet 95% materiałów, z których auto zostało pierwotnie stworzone. Recykling złomu stalowego również wyewoluował, a znaczenie mają zarówno odpady przekazywane przez firmy przemysłowe i budowlane, jak i przez klientów indywidualnych.

Zalety recyklingu stali

Recykling stali przede wszystkim pozwala na znaczne, nawet kilkudziesięcioprocentowe nasycenie rynku w dany metal, który pochodzi nie z przerobu pierwotnego, ale z tego wtórnego. Recykling pozwala zmniejszyć wydobycie surowców naturalnych. Pozytywnie wpływa to na ochronę środowiska. Podobnie jest z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Odzysk żelaza w tym stali to nawet o 85% niższa emisyjność gazów cieplarnianych.

Oszczędność wody i koksu przy przerobie wtórnym jest również bardzo wysoka. Zużycie energii do odzysku stali jest mniejsze o kilkadziesiąt procent od przerobu pierwotnego. Wniosek: surowce wtórne są tańsze i świetnie wpływają na ekonomię regionu oraz całego państwa. 

Opracowanie:

Nord Steel Sp. z o.o. Sp.k.

Gdynia , Hutnicza 40

Podziel się