Artykuł sponsorowany Główne źródła pozyskiwania oleju posmażalniczego

Główne źródła pozyskiwania oleju posmażalniczego

Olej posmażalniczy nie jest bezużytecznym surowcem. Niekiedy może zostać poddany recyclingowi oraz być wykorzystany ponownie. Przetwarza się go w taki sposób, aby mógł znaleźć zastosowanie w rozmaitych branżach. Dlatego też punkty gastronomiczne współpracują z firmami specjalizującymi się w utylizacji odpadów tłuszczowych. Skąd pochodzi olej posmażalniczy?

Skąd odbierany jest olej posmażalniczy?

Nie tylko fabryki czy warsztaty samochodowe borykają się z problemem utylizacji zużytego oleju. Kwestia ta dotyczy także wszelkiego rodzaju obiektów gastronomicznych oraz zakładów przetwórstwa spożywczego.

Przygotowywanie potraw przeważnie wymaga używania oleju. W restauracjach, które codziennie odwiedzają setki gości, wykorzystywany jest on na skalę masową. Kucharze, aby smażyć mięsa czy ryby, muszą wykorzystywać wiele litrów tego produktu. Podobnie sytuacja wygląda z zakładami z branży spożywczej. W niektórych z nich produkuje się gotowe dania, które wcześniej zostały między innymi usmażone.

Olej posmażalniczy jest też produkowany przez smażalnie ryb, pączków czy bary, gdzie serwowane są frytki. Zanim trafią one do sprzedaży, muszą zostać przygotowane we fryturze. Jak powszechnie wiadomo, smażenie w głębokim oleju wymaga użycia dużych ilości tego surowca.

To właśnie z tych miejsc pochodzi olej posmażalniczy. Ich właściciele nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z jego utylizacją, dlatego też korzystają ze wsparcia profesjonalnych firm.

Dlaczego tak ważna jest właściwa utylizacja oleju?

Olej, który został wykorzystany do smażenia, trafia następnie do specjalnych separatorów lub pojemników. Muszą one być regularnie opróżniane, a znajdujące się w nich odpady tłuszczowe utylizowane.

Olej posmażalniczy nie może być traktowany jak inne odpady kuchenne. Jeżeli trafiłby do kanalizacji, łatwo mógłby zapchać rury, a także stanowić spore zagrożenie dla środowiska. Dlatego też trzeba z nim postępować w szczególny sposób – mówi ekspert z firmy Euro Eko Polska.

Odbiór oraz prawidłowa utylizacja oleju posmażalniczego są także regulowane przez ustawę o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Zgodnie z nią należy zrobić wszystko, aby mógł być on ponownie zdatny do użytku. Tłuszcz poddany recyclingowi może być wykorzystywany na przykład do produkcji biopaliw oraz olejów opałowych. Restauratorzy, którzy korzystają z usług przedsiębiorstw odbierających odpady tego rodzaju, muszą otrzymywać od nich specjalne potwierdzenie wywozu. Jest ono niezbędne podczas kontroli w restauracji, smażalni czy barze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas