Artykuł sponsorowany Ogrzewanie podłogowe jako uzupełnienie systemu grzewczego

Ogrzewanie podłogowe jako uzupełnienie systemu grzewczego

Wydajność to najważniejsza cecha, jaką powinien mieć system centralnego ogrzewania. Z tego powodu warto stawiać na rozwiązania, które możliwie jak najlepiej zapewniają optymalną temperaturę w całym domu. Świetnie sprawdza się tu ogrzewanie podłogowe, coraz częściej stosowane jako uzupełnienie tradycyjnych grzejników. O czym należy pamiętać podczas montażu i gdzie najlepiej się ono sprawdza?

Konstrukcja systemu ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które pozwala w wydajny sposób rozłożyć ciepło w pomieszczeniu. System ten składa się z elementów grzewczych prowadzonych pod posadzką pomieszczenia. Dostępne są płyty betonowe, w których elementy te są zatopione oraz systemy do podług drewnianych montowane na sucho.

Sprawność ogrzewania podłogowego zależy w dużym stopniu od przygotowania podłoża. Musi być ono wyrównane tak, by izolacja termiczna idealnie przylegała na całej powierzchni. Pamiętać należy też o utrzymaniu jednakowego poziomu podług w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym i pomieszczeniach bez niego. Z tego powodu na rozwiązanie to decydujemy się częściej podczas budowy domu niż jego remontu. Modernizacja systemu i włączenie do niego ogrzewania podłogowego nie jest oczywiście niemożliwa, ale może wymagać wiele pracy.

W użyciu jest ogrzewanie podłogowe wodne oraz elektryczne. Drugie jest prostsze i tańsze w montażu, jednak będzie generować większe koszty podczas późniejszego użytkowania. Nie jest ono też integralną częścią instalacji centralnego ogrzewania. Elementy potrzebne do budowy ogrzewania podłogowego wodnego powinny być wysokiej jakości, dzięki czemu możemy mieć gwarancję ich trwałości. Najlepiej kupować je w hurtowni armatury sanitarnej, takiej jak zlokalizowana w Szczecinie Ana, gdzie będziemy w stanie znaleźć wszystkie urządzenia, z których powinien składać się system centralnego ogrzewania z ogrzewaniem podłogowym.

Montaż wodnego ogrzewania podłogowego

Podstawę prac montażowych stanowi projekt ogrzewania podłogowego. Wykonany powinien on być przez specjalistę, który uwzględni układ budynku, jego zapotrzebowanie cieplne oraz parametry techniczne zastosowanych materiałów instalacyjnych.

Ogrzewanie podłogowe nie jest nigdy stosowane w całym domu. Zazwyczaj znajduje ono zastosowanie w kuchni oraz łazience. Zdecydowanie natomiast odradza się jego instalację w pomieszczeniach, gdzie przez dłuższy czas przebywają dzieci, w spiżarniach oraz w pomieszczeniach wykańczanych tradycyjnym parkietem lub dywanem. Oznacza to, że pomimo wykorzystania w mieszkaniu ogrzewania podłogowego konieczne jest użycie systemu grzejnikowego. Montaż instalacji podłogowej można opisać w kilku krokach:

  • na przygotowanym podłożu układamy izolację przeciwwilgociową i termiczną;
  • układamy izolację brzegową;
  • układamy rury grzewcze, tworząc kilka lub kilkanaście pętli – unikać należy przechodzenia rur przez dylatacje;
  • przeprowadzamy próbę szczelności, po czym wylewamy beton;
  • po dojrzeniu wylewki podłogowej, wygrzewamy płytę grzewczą;
  • wykańczamy podłogę – zwykle posadzką ceramiczną.

W przypadku paneli podłogowych i innych pokryć należy wykorzystywać jedynie te materiały budowlane, które zostały dopuszczone przez producenta do używania przy ogrzewaniu podłogowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas