Materiał Partnera Rodzaje pomp hydraulicznych i ich zastosowania

Rodzaje pomp hydraulicznych i ich zastosowania

Rozwój współczesnego przemysłu postępuje, a jego ważnym elementem jest hydraulika siłowa. Wszechstronność jej użycia sprawia, że wykorzystuje się tę technologię praktycznie wszędzie. W hydraulice siłowej energia mechaniczna zamieniana jest na energię hydrauliczną. Proces ten zachodzi dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, jakim są pompy hydrauliczne.

Pompy hydrauliczne służą zamianie energii mechanicznej na energię hydrostatyczną. Ich głównym zadaniem jest zasilanie hydraulicznego napędu odpowiednią ilością oleju, pod wysokim ciśnieniem. Jakie rodzaje pomp hydraulicznych wyróżniamy?

Zasady działania pomp hydraulicznych

Główną zasadą działania pomp hydraulicznych jest zamiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Energia hydrauliczna wytwarzana jest przez zastosowaną ciecz roboczą, którą jest olej hydrauliczny. Wszystkie z rodzajów pomp wykorzystują wysokie ciśnienie w wytwarzaniu energii olejem hydraulicznym. Ciśnienie wytwarzane jest na skutek generowanego strumienia i przeciwstawiających się mu oporów w odbiorniku energii hydrostatycznej. Układy hydrauliczne powinny być również wyposażone w specjalne filtry oraz zawory bezpieczeństwa.

Klasyfikacja pomp hydraulicznych

Główna klasyfikacja pomp obejmuje podział ze względu na ich silnik napędowy. Ponadto wyróżnia się cztery podstawowe konstrukcje pomp hydraulicznych: śrubowe, zębate, łopatkowe i wielotłoczkowe. Konstrukcja pomp śrubowych opiera się na śrubie ślimakowej, która wymusza obieg czynnika roboczego poprzez ruch obrotowy. Pompy śrubowe nie posiadają zaworów, ciecz  przemieszcza się w przestrzeni między korpusem pompy a płatami śruby. Pompy zębate są najmniej skomplikowane technicznie. Obieg czynnika roboczego wytwarzany jest przez ruch dwóch zazębiających się kół zębatych. Przepływający przez nie olej wypierany jest bezpośrednio do kanału wylotowego. W pompach łopatkowych proces wypierania cieczy roboczej odbywa się poprzez zastosowanie płaskich łopatek umieszczonych w przecięciach wirnika. Różne rozwiązania konstrukcyjne pomp łopatkowych pozwalają na wykorzystania ich jako pompy próżniowe, sprężarki powietrza oraz pompy do cieczy. Najbardziej zaawansowane technologicznie są pompy wielotłoczkowe. Działają na zasadzie wymuszania ruchu czynnika roboczego, poprzez tłoczenie go za pomocą tłoków wewnątrz korpusu układu. Pompy hydrauliczne używane są np. w przemyśle spożywczym, chemicznym, papierniczym, farmaceutycznym, w oczyszczalniach ścieków, przemyśle elektronicznym, samochodowym, w samolotach oraz w wielu innych. Ważne, by do założonego zadania wybrać produkt najwyższej jakości, z doskonałym stosunkiem jakości do ceny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas