Artykuł sponsorowany Pompy próżniowe – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat

Pompy próżniowe – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat

Czy wiesz, że problemami ciśnienia atmosferycznego zajmowano się już w starożytności, ale pierwsza pompa próżniowa powstała dopiero w XVII wieku? Wraz z upływem czasu odkrywano nowe możliwości jej wykorzystania – obecnie pompy te są powszechnie stosowane w wielu branżach: począwszy od gastronomii, przez medycynę i chemię, a skończywszy na przetwórstwie tworzyw. Przeczytaj, w jaki sposób funkcjonują pompy próżniowe i dowiedz się, gdzie można je kupić.

Czym są pompy próżniowe?

Samo słowo „próżnia” oznacza miejsce puste, pozbawione wszelkiej materii. Niemniej jednak rozpatrując to zagadnienie z perspektywy technicznej – są to warunki techniczne, panujące w urządzeniu, w którym to ciśnienie jest niższe od ciśnienia atmosferycznego. Z pojęciem tym nierozerwalnie wiąże się sposób działania pomp próżniowych, które są jednymi z najbardziej popularnych urządzeń, wykorzystywanych przemyśle. Ich głównym zadaniem jest bowiem wytwarzanie podciśnienia o wysokich wartościach, co powinno umożliwić na usunięcie i tłoczenie gazów w zamkniętej przestrzeni.

Zastosowanie pomp próżniowych

Pompy próżniowe wykorzystywane są w wielu branżach – trudno wyobrazić sobie życie bez nich. Przykładowo, w samochodach urządzenia te odpowiadają za poprawne funkcjonowania zaworu ERG, odpowiadającego za kontrolę spalin. Pompy próżniowe są też niezbędne, by kontrolować wspomagania hamulców. Motoryzacja nie jest jednak jedyną dziedziną, w której wykorzystuje się pompy próżniowe. Zastosowanie znajdują one bowiem również w: przetwórstwie tworzyw, przetwórstwie mięsnym, innowacjach, drukarniach, medycynie, chemii i w wielu innych branżach.

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze pompy?

Decydując się na zakup pompy próżniowej warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze z nich to:

  • wydajność,
  • ciśnienie końcowe – to najmniejsza wartość, jaką może uzyskać dany model pompy,
  • szybkość pompowania – warto zaznaczyć, że jest ona w znacznym stopniu zależna od ciśnienia,
  • rodzaj pompy – istnieje wiele rodzajów pomp, jednak najprostszy podział na pompy próżniowe bezolejowe oraz olejowe. Te pierwsze z nich umożliwiają przeprowadzenie idealnie czystego procesu – w związku z tym często są wykorzystywane w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Z kolei ich olejowe odpowiedniki wykorzystywane są w motoryzacji, pakowaniu żywności czy technice chłodniczej. Ich zaletą jest bardzo duża wydajność przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji.
  • dystrybutor – ważne jest, aby pompa została zakupiona w zaufanym miejscu. Warto zaznaczyć, że pozytywnymi opiniami cieszy się przedsiębiorstwo Vacuum-Tech, które oferuje zarówno sprzedaż nowych i starych pomp, jak i serwis czy też profesjonalne doradztwo.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas