Materiał Partnera Ogrzewanie domu węglem kamiennym – jaki rodzaj opału wybrać?

Ogrzewanie domu węglem kamiennym – jaki rodzaj opału wybrać?

Węgiel kamienny to wciąż najpopularniejszy typ opału używanego w Polsce do ogrzewania domów jednorodzinnych. Dzieli się on na kilka rodzajów – głównie ze względu na rozmiary frakcji. Choć paliwo to jest kojarzone z wydzielaniem szkodliwych substancji w trakcie spalania, to dostępne jest również w wersji ekologicznej. Jaki zatem wariant węgla kamiennego najlepiej sprawdzi się do ogrzewania domu?

Czy palenie węglem kamiennym może być ekologiczne?

Wpływ opału wykorzystywanego do ogrzewania domu na środowisko naturalne to jedna z kwestii wzbudzających najwięcej kontrowersji i wątpliwości wśród inwestorów. Ustawa antysmogowa zakazuje palenie w budynkach jednorodzinnych węglem brunatnym. Możliwe jest natomiast wykorzystanie węgla kamiennego, który proponowany jest klientom indywidualnym m.in. w formie ekogroszku. Starannie wyselekcjonowany materiał jest bardzo wydajny, jednocześnie gwarantując znikome ilości popiołu przy spalaniu.

Ogrzewanie domu ekogroszkiem nie powoduje też wydzielania sporych ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Jest on więc przyjazny dla środowiska naturalnego, ale problemem może być jego cena. Ta jest stosunkowo wysoka, ale należy pamiętać, że wysoka kaloryczność węgla kamiennego w takiej formie pozwala mimo wszystko uzyskać dość korzystne koszty ogrzania domu jednorodzinnego. Palenie takim typem węgla może być zatem ekologiczne. Jakie jeszcze rodzaje tego materiału opałowego są dostępne w sprawdzonych składach?

Węgiel kamienny typu orzech i kostka – który wybrać?

Wysoka cena ekogroszku sprawia, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych poszukuje tańszych alternatyw. Należy do nich węgiel kamienny typu orzech. Ta odmiana wyróżnia się dość grubym sortymentem. Kaloryczność pozostaje na dość dobrym poziomie, dzięki czemu węgiel orzech jest uniwersalnym i optymalnym rodzajem opału do domów jednorodzinnych. Zamawiając węgiel kamienny w wybranych frakcjach, postawmy na Skład Opału U Antka. To sprawdzony dostawca, który gwarantuje wysoką jakość sprzedawanego paliwa.

Dotyczy to nie tylko węgla kamiennego typu orzech, ale również odmiany określanej jako kostka. To najgrubszy sortyment takiego opału, przez co też wyróżnia się dość wysoką ceną. Jego dużą zaletą jest natomiast czas spalania – jest on bardzo długi. Ogranicza to konieczność częstego dokładania węgla do pieca w celu podtrzymania optymalnych temperatur w domu. Jaki więc rodzaj węgla kamiennego wybrać do ogrzewania budynku jednorodzinnego? Jeśli zależy nam na ekologii, postawmy na ekogroszek. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie natomiast węgiel typu orzech lub kostka – tu ostateczna decyzja uzależniona jest od zasobności portfela właściciela domu.

Opracowanie:

Skład Opału U Antka Hanna Burkacka

Grudziądz , Dębowa 10

  • tel. 56 464 85 98

Podziel się