Materiał Partnera Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na kaloryczność węgla?

Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na kaloryczność węgla?

Niczym nowym jest to, że materiały grzewcze, w tym węgiel kamienny powinny charakteryzować się dobrymi parametrami. Od nich zależy przede wszystkim komfort cieplny zimą, a także koszty związane za ogrzewanie domu. W przypadku opałów o nie najlepszych parametrach zmuszeni będziemy wydać więcej pieniędzy, aby otrzymać tyle samo ciepła. To przekłada się także na więcej pracy z naszej strony. Kupując węgiel na zimę, warto pamiętać o tym, by zwracać uwagę na jego kaloryczność. Czym właściwie ona jest i co określa ten parametr?

Czym jest kaloryczność węgla?

Mianem kaloryczności węgla kamiennego określa się jego wartość opałową. Mówiąc nieco prostszym językiem, kaloryczność opału to ilość energii cieplnej, która wydziela się podczas spalania danego paliwa. Jednak dlaczego ten parametr jest aż tak bardzo istotny podczas zakupu materiału opałowego? Przede wszystkim dlatego, że wybierając węgiel o niskiej kaloryczności, będziemy musieli spalić go więcej, aby otrzymać taką samą ilość ciepła, jaką uzyskaliśmy, spalając węgiel o wysokiej kaloryczności. I odwrotnie, jeśli kupimy wysokokaloryczny węgiel kamienny, wówczas wystarczy spalić jego mniejszą ilość, aby mieć taką samą ilość ciepła, co w przypadku spalenia węgla niskokalorycznego.

To przekłada się także na koszty ogrzewania oraz pracę, jaką musimy wykonać w sezonie grzewczym. Tylko pozornie niskokaloryczny węgiel jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Zwykle taki opał jest tańszy, aczkolwiek trzeba go więcej kupić. Niekiedy sam zakup większej ilości węgla o gorszych parametrach jest bardziej kosztowny. Do tego trzeba dodać koszty związane z jego transportem, a także pracę, jaką będziemy musieli wykonać podczas sezonu grzewczego. Mając węgiel o wysokiej kaloryczności, nie ma potrzeby aż tak częstego dokładania opału do pieca.

Jaka kaloryczność węgla jest najlepsza?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ten aspekt zależy od indywidualnych upodobań każdego z nas. W cieplejsze dni lepszym rozwiązaniem jest węgiel o niskiej kaloryczności, ponieważ wtedy jest on wystarczający, a jest tańszy. Z kolei podczas dużych mrozów niezastąpiony jest węgiel wysokokaloryczny. Zwykle węgiel kamienny charakteryzuje się kalorycznością na poziomie od 25 do 30 MJ/kg. Skład Opału „Ekogroszek” z Wrocławia oferuje węgiel o kaloryczności minimum 28 MJ/kg. Takie wartości uznawane są za dobre.

Węgiel kamienny wyróżnia się lepszą wartością opałową od brunatnego, jednakże pod tym względem ustępuje np. ekogroszkowi. Warto także zapamiętać to, że im mniejszą kalorycznością charakteryzuje się węgiel, tym krótszy jest czas jego spalania, a także nie daje on tak wysokiej temperatury, jak opał wysokokaloryczny. Poza tym opały niskokaloryczne trudniej rozpalić a po ich spaleniu zostaje więcej popiołu. Z drugiej strony do pełnego wykorzystania możliwości grzewczych węgla o wysokiej kaloryczności, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju kotła.

Opracowanie:

Ekogroszek Skład opału

Środa Śląska , Średzka 243

Podziel się