Artykuł sponsorowany Od czego zależą ceny wody w kranie?

Od czego zależą ceny wody w kranie?

Od wielu miesięcy Polacy borykają się z podwyżkami opłat za media. Szczególnie w górę poszły ceny wody - choć w różnych częściach kraju mieszkańcy poszczególnych gmin odczuli to mniej lub bardziej dotkliwie. Od czego zależą ceny wody w naszym kranie?

Jeden zarządca

Od 01 stycznia 2018 roku głównym podmiotem, który odpowiada za gospodarkę wodną w Polsce jest Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie". Ta państwowa spółka zajmuje się m.in. zatwierdzaniem podwyżek cen wody. Zarządza ona całą wodą, która jest równocześnie własnością Skarbu Państwa, a więc także tą, która wypływa z naszych domowych kranów. O zmiany cen wody wnioskują do nich jednostki samorządu terytorialnego.

Opłaty stałe

Na cenę wody w kranie wpływa bardzo wiele czynników. Jednym z nich są opłaty stałe, które ponoszą wodociągi, takie jak spółka Górna Odra zaopatrująca w wodę gminę Krzyżanowice. Są to m.in. rachunki za prąd. Jeśli rosną ceny energii elektrycznej - docelowo ceny wody także pójdą w górę. Do tego trzeba także doliczyć amortyzację infrastruktury wodociągowej, pensje pracowników (jeśli rośnie najniższa i średnia "krajowa", rosną także ich dochody)... Wiele opłat, które ponoszone są przez zwykłe przedsiębiorstwa, jest także udziałem wodociągów, więc muszą one dostosowywać ceny swoich usług, aby nie zbankrutować.

Gospodarka to obieg naczyń połączonych i tak, jak w eksperymencie z płynami, tak tutaj zmiany w jednym obszarze będą wpływać powoli na kolejne, a te na kolejne i tak dalej. Podwyżki cen za media napędzają się nawzajem i obserwując wzrosty kosztów w jednej dziedzinie, możemy spodziewać się ich w kolejnych.

Inwestycje

Wodociągi są modernizowane, aby ich praca była efektywna. Zanim jednak inwestycje będą przynosić efekt i np. zahamują podwyżki w przyszłości, samorząd musi ponieść koszt. Nawet jeśli jest do dofinansowanie z Unii Europejskiej, wkład własny jest po stronie jednostek samorządu terytorialnego.

Zdarza się też, że pod pretekstem inwestycji nieuczciwi samorządowcy wnioskują o podnoszenie cen wody bez wyraźnej przyczyny, aby sfinansować dochodem inne zadania - do "Wód Polskich" należy wychwycenie takiej sytuacji i zareagowanie na nią.

Popyt na wodę

Ceny wody ("kranówki" i ścieków) zależą też od zagęszczenia ludności na danym terenie. Więcej zapłacą mieszkańcy terenów słabo zaludnionych, ponieważ wszystkie opłaty ponoszone przez wodociągi rozkładają się na mniejszą ilość osób. I odwrotnie - im większy popyt, tym na większą ilość odbiorców dzieli się składniki ceny wody z kranu.

Gdzie zapłacisz jak za wodę?

Rozpiętość cen za wodę w Polsce to od niecałych pięciu do ponad 33 złotych za metr sześcienny! Najtaniej jest w lubuskim Bytomiu Odrzańskim. Najwyższą cenę zapłacą mieszkańcy Szklarskiej Poręby. Jak można się domyślać nie pozostaje to bez wpływu na ceny noclegów w tegoroczne wakacje - jest to bowiem jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowość w południowej Polsce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas