Materiał Partnera Na czym polega toczenie CNC i w jakich branżach znajduje zastosowanie?

Na czym polega toczenie CNC i w jakich branżach znajduje zastosowanie?

Jedną z najczęściej stosowanych w przemyśle technik obróbki metali jest toczenie, które podobnie jak frezowanie, pozwala nadać detalom pożądany kształt oraz określone właściwości. Obecnie do obróbki wiórowej wykorzystywane są nowoczesne urządzenia sterowane numerycznie, takie jak numeryczne tokarki CNC. W naszym artykule omówimy, na czym polega toczenie w technologii CNC oraz wskażemy, jakiego rodzaju firmy korzystają z tego rozwiązania.

Toczenie CNC, czyli zautomatyzowana obróbka wiórowa

W celu nadania przedmiotom różnych kształtów można je poddać obróbce wiórowej, usuwając w ten sposób zbędne fragmenty. Toczenie może być wykonywane zarówno na zewnętrznych powłokach materiału, jak i w ich wewnętrznych partiach, w zależności od projektu. Usługa toczenia CNC polega na kształtowaniu brył obrotowych przy użyciu noża tokarskiego, który jest sterowany komputerowo i wykonuje ruch posuwowy prostoliniowy, tworząc punkty, linie lub wgłębienia na metalowej powierzchni.

Toczenie w technologii CNC różni się od toczenia konwencjonalnego głównie tym, że cały proces obróbki jest w tym przypadku w pełni zautomatyzowany. Obrabiarka wyposażona jest w system sond i sensorów ruchu, nacisku czy temperatury. Urządzenie funkcjonuje na podstawie systemu sterowników i specjalnie zaprogramowanej informacji cyfrowej, którą następnie zmienia w impulsy elektryczne. Zadaniem operatora CNC jest odpowiednia konfiguracja ustawień urządzenia oraz bieżące monitorowanie kolejnych etapów obróbki.

Różnorodne zastosowania tokarek CNC

Jak podkreśla Mariusz Ziętek, właściciel firmy MKO, świadczącej usługi z zakresu obróbki CNC, w tym: frezowania i toczenia, a także modernizacji maszyn: niewiele branż mogłoby obecnie funkcjonować bez wsparcia w postaci technologii CNC, a zlecenia na toczenie metalowych elementów pochodzą zarówno od firm z branży budowlanej, jak i rolniczej, meblowej czy motoryzacyjnej oraz przedstawicieli przemysłu, w którym dynamicznie rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości wyroby toczone.

Toczone detale są niezbędnym ogniwem w produkcji maszyn, zaworów, narzędzi oraz osprzętu w przemyśle narzędziowym, elektromaszynowym, metalurgicznym, farmaceutycznym, medycznym oraz lotnictwie. Elementy wykonane przez tokarki CNC znaleźć można również w wyrobach zakładów odzieżowych, tekstylnych, a także w branży dekoracyjnej, gdzie toczone detale współtworzą produkty, takie jak: karnisze, uchwyty, relingi lub żyrandole.

Podziel się