Artykuł sponsorowany Na czym polegają badania nieniszczące?

Na czym polegają badania nieniszczące?

Może się zdarzyć, że materiały kompozytowe, powstałe z nich konstrukcje, jak również inne sprzęty ulegną uszkodzeniu. Wpływ na taki stan rzeczy mają nie tylko czynniki zewnętrzne, mechaniczne, czy upływ czasu, ale także wady tworzyw. Dlatego należy regularnie, od początku kontrolować ich jakość, tak aby mogły jak najdłużej, bezawaryjnie służyć swoim użytkownikom. W tym celu przeprowadza się badania nieniszczące. Czym są i jak się je wykonuje?

Badania nieniszczące – co to takiego?

Badania NDT, czyli Non-Destructive Testing, są szerzej znane pod nazwą badań nieniszczących. Ich ogromną zaletą jest to, że przeprowadzanie tej formy diagnostyki nie wiąże się z ingerencją w konstrukcję urządzeń. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku elementów w złym stanie, jakiekolwiek ich naruszenie mogłoby grozić poważnymi zniszczeniami. Natomiast badania NDT wykonuje się bez szkody dla danego urządzenia.

Na uwagę zasługuje także efektywność tego rodzaju badań. Dają one pełną wiedzę na temat stanu technicznego badanej konstrukcji. Podczas diagnostyki wykrywane są nawet najmniejsze nieprawidłowości, usterki i awarie. Może ona być też przeprowadzana na dowolnym etapie produkcji czy eksploatacji komponentów konstrukcji. Kompleksowe usługi z zakresu badań nieniszczących świadczą doświadczeni specjaliści m.in. z firmy ECTS.

Jak przeprowadza się badania NDT?

Nietrudno się domyślić, że podczas przeprowadzania badań nieniszczących jest wykorzystywany zaawansowany sprzęt. Tylko profesjonalna aparatura pozwala na dokonanie skrupulatnej i rzetelnej analizy. Badania NDT można jednak przeprowadzać na kilka sposobów. Stosuje się w tym celu metody:

  • ultradźwiękową – opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, dzięki czemu doskonale widać wewnętrzne wady materiałów. Może ona również służyć do mierzenia grubości elementów oraz umożliwia ocenić, czy są one narażone na korozję;
  • penetracyjną – jej zastosowanie pozwala stwierdzić, czy materiały takie jak aluminium, stal lub ceramika nie uległy pęknięciu albo rozwarstwieniu;
  • magnetyczno-proszkową – polega na wykorzystaniu pola magnetycznego, które daje wiedzę na temat ewentualnych nieciągłości materiałów;
  • aktywnej termowizji – pomaga ona wykryć takie usterki jak inkluzje wody, płynów, powietrza czy nadmiar żywicy;
  • wizualną – ta najmniej zaawansowana metoda opiera się na oględzinach badanego obiektu oraz użyciu lupy czy stetoskopu.

To, jaka metoda badań NDT będzie odpowiednia w konkretnym przypadku, zależy od rodzaju konstrukcji i jej stanu. Decyzja o zastosowanej technice musi być jednak zawsze podjęta przez wykwalifikowanych specjalistów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas