Artykuł sponsorowany Nasycanie drewna środkami solnymi

Nasycanie drewna środkami solnymi

Drewno różnego przeznaczenia musi przejść nie tylko proces suszenia komorowego oraz obróbkę materiałową tartaczną, ale także złożone procesy impregnacji. Niekiedy łączą się one z procesami fitosanitarnymi, które pozwalają usunąć ze struktury drewna wszystkie insekty i mikroorganizmy wraz z formami przetrwalnikowymi. Jest to niezbędna procedura dla drewna konstrukcyjnego, z którego tworzy się m.in. podkłady kolejowe, więźbę dachową, deski elewacyjne i tarasowe czy też palety.

Czym jest nasycanie drewna?

Nasycanie drewna to proces jego impregnacji, a także częściowo jest to również procedura fitosanitarna. Dzięki niej materiał drzewny chroniony jest przed działaniem grzybów oraz owadów, które doprowadzają do strukturalnych zniszczeń i do rozkładu wnętrza drewna. Nasycenie pozwala też zabezpieczyć drewno przeciw termitom, a dodatkową jej zaletą jest podwyższenie własności technicznych konstrukcji.

Jak zaś przeprowadzany jest proces nasycenia drewna? Odbywa się to w trzech etapach, które składają się razem na tzw. impregnację próżniowo-ciśnieniową w autoklawach. Najpierw drewno przechodzi obróbkę zwaną próżnią wstępną, po czym jest nasycane przy podwyższonym ciśnieniu. Końcowy etap to zaś próżnia końcowa. Metoda ta opiera się zaś o wykorzystanie tzw. soli impregnacyjnych, które gwarantują głębokie przesycenie i równomierne rozłożenie związków ochronnych w przesyconej części drewna.


Środek solny do impregnacji

Jednym z najlepszych środków solnych do impregnacji jest dzisiaj w branży tartacznej KORASIT KS, który spełnia surowe wymogi przepisów w zakresie ochrony środowiska i konsumentów. Preparat te nie zawiera żadnych substancji SVHC oraz zgodny jest z normami Dyrektywy o Produktach Biobójczych. Wypełnia też postanowienia bardzo restrykcyjnego Rozporządzanie REACH. Jest to możliwe między innymi dlatego, że jest to środek bezchromowy i bezborowy. Wyróżnia się on zaś rozpuszczalnością w wodzie, płynną konsystencją, a także zawartością dwóch substancji czynnych zwanych biocydami. To one gwarantują skuteczną i długotrwałą ochronę drewna m.in. dzięki świetnym własnościom utrwalenia. Środek nie jest wypłukiwany z materiału, a to pozwala na zabezpieczenie różnych produktów przed atakiem najbardziej agresywnych grzybów, insektów oraz przed rozwojem zgnilizny.

Podkreślić warto również, że impregnacja solna z użyciem środka KORASIT KS jest przebadana laboratoryjnie oraz na wolnym powietrzu. Testy dotyczyły również analiz chemiczno-fizycznych, które wskazują na wysoką jakość tejże technologii ochronnej drewna. KORASIT KS spełnia m.in. normę DIN ISO 9001, a w Polsce stosują go tylko najlepsze firmy. Przykładem jest NASYCALNIA PODKŁADÓW, która specjalizuje się w szeroko pojętych usługach impregnacji drewna oraz w produkcji tartacznej.

Zastosowanie środków solnych impregnacyjnych

Środki solne impregnacyjne, które przeznaczone są do procesów impregnacji próżniowo-ciśnieniowej są stosowane do zabezpieczania różnych konstrukcji. Może to być więźba dachowa, tarcia budowlana innego przeznaczenia, drewno do budowy obiektów ogrodowych, a także wiele innych sortymentów. Obecnie standardem w branży tartacznej jest zatem sprzedawanie drewna konstrukcyjnego po procesach obróbki termicznej, mechanicznej oraz fitosanitarnej.

Sama impregnacja solna powoduje zaś, iż drewno nabiera zielonkawego lub oliwkowego koloru. Po tym można poznać, iż dane wyroby przeszły próżniowo-ciśnieniową impregnację. Każdorazowo należy też sprawdzać deklaracje własności użytkowych. Niekiedy wspomniany kolor niwelowany jest bowiem poprzez pasty barwiące szare i brązowe.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter