Materiał Partnera Co powienienem wiedzieć o drewnie na budowę?

Co powienienem wiedzieć o drewnie na budowę?

Pierwszy dzień wiosny już za nami. Pogoda pozwala na rozpoczęcie drobnych robót na ogródkach działkowych. Ludzie często sami stawiają nowe domki i altanki. Może warto zastanowić się nad wymianą pergoli, czy odnowieniem werandy. Aby odpowiednio przygotować się do pracy, warto zaznajomić się z surowcem, który jest najczęściej wykorzystywany, do tego typu robót.

Drewno konstrukcyjne- podstawowe informacje

Drewno, które jest wykorzystywane do  konstrukcji altan lub werand, jest to drewno budowlane. Przecierane jest najczęściej z sosny i świerku, ze względu na ich niski koszt i odpowiednie właściwości (gęstość włókien, twardość itp.). Drewno to nie musi być suszone (w przeciwności od drewna np. na więźby dachowe).

Skręcenie belek

Jako że drewno budowlane nie jest suszone, pewne jest, że wraz z biegiem czasu, zacznie ono pękać i się wyginać. Tak więc, gdy nadejdzie czas kupna surowca, potrzebnego do wykonania prac, nie zrażajmy się pęknięciami belek i tym, że „belki są krzywe”. Oczywiście ze zdrowym rozsądkiem. Musimy także pamiętać, że część z kupionych belek, będzie widoczna, więc musi też się ładnie prezentować. Niestety, kwestie wizualne, dla osób które z drewnem wcześniej nie miały za dużo wspólnego, mogą być bardzo mylące. Najlepsze drewno budowlane, jest to drewno „powietrzno- suche”. Najbardziej suche belki mogą przybierać wręcz czarnego koloru. Zazwyczaj jednak są to ostatki, które nie zostały sprzedane, ponieważ nie nadawały się jako budulec. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie drewna, zwróćmy uwagę na to czy są proste. Jakie belki, czy deski się nadadzą do konstrukcji, zależy od tego, jak długie fragmenty potrzebujemy. Jeśli potrzebne nam są deski o długości pół metra, wtedy nie powinno nam robić różnicy, czy deska jest mocno skręcona. Na tej odległości nie powinno wystąpić skręcenie, którego nie będziemy w stanie naciągnąć. Jeśli jednak będą nam potrzebne belki o długości dwóch metrów, które dodatkowo np. będą widoczne, warto aby były one w miarę proste. Nie zrażajmy się też za bardzo, jak belka taka jest lekko krzywa. Odkształcenia belki powstają w wyniku schnięcia. Jeśli więc kupimy prostą belkę, która jest idealnie prosta i bez pęknięć, przygotujmy się na to, że powygina się ona w czasie składowania u nas. W profesjonalnym tartaku, takim jak tym prowadzonym przez Pana Mariusza Brodnickiego, odpowiedni doradcy na pewno pomogą wybrać odpowiednią dla nas tarcicę.

Pęknięcia belek

W wypadku pęknięć sprawa ma się bardzo podobnie, jak w przypadku skręceń belek. Jest to także wynik schnięcia drewna. Jeśli krawędziak  posiada pęknięcia wzdłużne, to znaczy, że już jakiś czas leży i zdążył stracić na wilgotności. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli będziemy kiedyś potrzebować belek podsuszanych. W przypadku, gdy belki nie będą miały pęknięć, należy zmierzyć je wilgotnościomierzem (urządzenie do mierzenia wilgotności drewna).

Sęki

O tym, czy sęki są wadą (w najczęściej wykorzystywanej klasie, tj. C24), decyduje ich umiejscowienie, ilość i wielkość. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy sęk jest wypadający i czy znajduje się na krawędzi belki (sęk na krawędzi belki obniża jej wytrzymałość).

Sinizna

Ciemne zabarwienia deski nazywamy sinizną. Nie ma ona wpływu na jakość budulca. Może być wadą pod względem wizualnym.

Mursz

Zmurszałe deski są to deski spróchniałe. Jeśli drewno dosłownie sypie się w rękach, to znaczy, że jest ono zmurszałe. Jest to wada drewna, która dyskwalifikuje je, jako budulec.

Opracowanie:

Podziel się