Artykuł sponsorowany Elektrodrążenie - czym jest oraz jakie zalety i zastosowanie posiada obróbka EDM i WEDM

Elektrodrążenie - czym jest oraz jakie zalety i zastosowanie posiada obróbka EDM i WEDM

Produkcja elementów i detali metalowych o skomplikowanych i niestandardowych kształtach, z materiałów trudno obrabialnych, przy powstawaniu których niezbędna jest wyjątkowa dokładność i precyzja, może być trudna, a niekiedy nawet niemożliwa do osiągnięcia przy zastosowaniu konwencjonalnych metod obróbki metali, takich jak frezowanie, toczenie, skrawanie itp. Dlatego też w takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem staje się zastosowanie zawansowanej technologicznie, wysoce precyzyjnej obróbki ubytkowej, czyli elektrodrążenia.

Na czym polega proces elektrodrążenia

Elektrodrążenie to jeden z procesów obróbkowych, stosowany w przypadku pracy z wyjątkowo twardymi materiałami, będącymi jednocześnie przewodnikami prądu (do których zalicza się na przykład węglik spiekany, czy stal – szybkoschnącą, bądź z dużą ilością krzemu). Metoda ta opiera się na procesie erozji elektrycznej, która towarzyszy wyładowaniom ładunków elektrycznych, gdzie powierzchnia elementu poddawana jest wyładowaniom napięcia, powodującym wytwarzanie ciepła i wywołującym jej erozję za pomocą parowania. Stąd też elektrodrążenie określane jest także mianem obróbki elektroerozyjnej. Warto przy tym pamiętać, że firmy oferujące usługi elektrodrążenia, w tym także specjaliści z przedsiębiorstwa produkcyjno-wdrożeniowego Nabor, w ramach swoich działań stosują następujące typy elektrodrążenia:

  • elektrodrążenie drutowe (WEDM - Wire Electrical Discharge Machining) – gdzie obróbkę dokonuje się przy pomocy wyładowań elektrycznych powstałych pomiędzy narzędziem (elektrodą drutową w postaci drutów o grubości od 0,2 mm do 0,33 mm), a obrabianym materiałem. Dodatkowo metoda ta umożliwia prowadzenie drutu pod kątem, co pozwala uzyskać odmienny kształt na górze i dole przedmiotu obrabianego,

  • elektrodrążenie wgłębne (EDM - Electrical Discharge Machining) – w tym przypadku drążenie w materiale wymaga zastosowania specjalnej elektrody miedzianej lub grafitowej, wykonanej w centrum obróbczym. Technika ta pozwala uzyskać kształty wklęsłe, a także powierzchnie łączące się pod ostrym kątem.

Dodatkową funkcją, którą oferuje obróbka metali metodą elektrodrążenia jest wiercenie różnego rodzaju otworów, które nie mogą być wykonywane za pomocą innych metod obróbki, gdzie elektrodą jest zazwyczaj specjalna nierdzewna rurka.

Zastosowanie techniki elektrodrążenia

Możliwości jakie daje elektrodrążenie sprawia, że jest to metoda, która doskonale sprawdza się w przypadku produkcji skomplikowanych detali powstających z materiałów dość wymagających pod względem technologii ich obróbki, pozwalająca na zachowanie odpowiedniej precyzji wykonania. Dlatego też technika obróbki elektroerozyjnej wykorzystywana jest miedzy innymi w przemyśle ciężkim, lotniczym, motoryzacyjnym, energetycznym, medycznym itp., np. do produkcji wykrojników, matryc, stempli, form wtryskowych i odlewniczych, narzędzi skrawających, obróbki prętów paliwowych oraz łopatek turbin i sprężarek, a także wytwarzania elementów zastosowania specjalistycznego.

Obróbka elektroerozyjna to wyjątkowa i specjalistyczna technologia, w przypadku której niezbędny jest dostęp do wysokiej klasy maszyn i urządzeń oraz profesjonalna ich obsługa. Dlatego też w poszukiwaniu najwyższej jakości detali wykonanych przy użyciu elektroerozji warto nawiązywać współpracę z doświadczonymi firmami oferującymi kompleksowe usługi w zakresie elektrodrążenia EDM i WEDM.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas