Materiał Partnera Na czym polega suszenie tarcicy?

Na czym polega suszenie tarcicy?

Obróbka drewna wymaga zastosowania różnych procesów, które pozwolą nadać materiałowi pożądane cechy i w ten sposób przygotować go do dalszych procesów. Jednym z najważniejszych z nich jest suszenie. Jak wpływa ono na właściwości tarcicy, jak przebiega ten proces oraz dlaczego jest on tak istotny? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suszenia tarcicy.

Jak przebiega suszenie tarcicy?

Konkretny przebieg procesu suszenia tarcicy zależy od wybranej metody. Jednym z wykorzystywanych sposobów jest pozostawienie drewna na wolnym powietrzu i pozwolenie na samoczynne schnięcie. Jest to najbardziej naturalna metoda, jednak jest ona też czasochłonna. Proces można przyspieszyć poprzez umieszczenie tarcicy w specjalnych komorach (na przykład ciśnieniowo-próżniowych). Ten sposób suszenia drewna wymaga jednak zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań, dlatego powinni się tym zajmować specjaliści dysponujący odpowiednim sprzętem. W skrócie proces można opisać jako odprowadzanie wilgoci z kolejnych warstw materiału. Bardzo ważne jest również późniejsze przechowywanie tarcicy. Powinna być ona chroniona przed potencjalnie szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu czy promienie słoneczne. Dobrze, jeśli są one również odporne na powstawanie grzybów i działanie szkodników. Bardziej zaawansowane technologie suszenia umożliwiają kontrolowanie takich parametrów jak temperatura czy ciśnienie. Czasem stosowane są również różnego rodzaju środki chemiczne. Od wyboru metody suszenia zależy między innymi tempo procesu oraz jakość jego efektu.

Znaczenie procesu suszenia tarcicy

Wilgotność drewna to jeden z najważniejszych parametrów, który decyduje o tym, czy materiał może być przeznaczony do danego zastosowania. Jej nieprawidłowy poziom mógłby doprowadzić do widocznych uszkodzeń na powierzchni tarcicy, a także do powstawania nieestetycznych zabarwień. Suszeniem drewna zajmują się specjalistyczne firmy dysponujące odpowiednimi technologiami, takie jak Standrew S.A. Bardziej zaawansowane metody mogą przynieść lepsze efekty, a także przyspieszyć cały proces. Doświadczeni przedsiębiorcy dysponują wiedzą i umiejętnościami, które pozwalają im dobrze przygotować tarcicę do dalszej obróbki. Drewno wysokiej jakości będzie lekkie, a jednocześnie wytrzymałe i odporne na działanie szkodliwych czynników. Zdecydowanie warto korzystać z usług zaufanych dostawców, którzy za pomocą zaawansowanych technologii i sprawdzonych metod dobrze przygotują tarcicę do zastosowania użytkowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas