Artykuł sponsorowany Na czym polega regeneracja wiertła koronowego?

Na czym polega regeneracja wiertła koronowego?

Diament jest najtwardszym, występującym na ziemi minerałem, dlatego już od dziesięcioleci znajduje on szerokie zastosowanie jako surowiec, służący między innymi do cięcia lub nawiercania skał, betonu lub drewna. W technice diamentowej kluczową rolę odgrywają wiertła koronowe, które na skutek intensywnej eksploatacji ulegają naturalnemu zużyciu. W naszym artykule omówimy, na czym polega usługa ich regeneracji.

W przeciwieństwie do wierteł krętych i piórkowych, wiertła koronowe kształtem przypominają walec z przylutowanym segmentem tnącym, złożonym z koronki diamentowej oraz węglików spiekanych – służą one zarówno do pracy na sucho, jak i na mokro, umożliwiając wykonanie precyzyjnych otworów w kształcie cylindra. Regeneracja wierteł koronowych przebiega w kilku etapach i rozpoczyna się dokładnymi oględzinami zużytego narzędzia.

Ocena stanu technicznego wiertła

Regeneracja wiertła koronowego jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowej rury, dlatego warto ją wykonać, jeśli serwisant, po dokonaniu wstępnych oględzin rury uzna, że poszczególne jej segmenty są jeszcze w dobrym stanie technicznym i można poddać je renowacji – mówi Marcin Gajsler z firmy MG Service,  specjalizującej się w serwisowaniu maszyn do techniki diamentowej oraz naprawach i produkcji koron diamentowych wszystkich rozmiarów. I dodaje: jeśli rura jest już mocno zużyta, widać na niej ślady pęknięć i głębokie bruzdy, ze względów bezpieczeństwa oraz w celu osiągnięcia wysokiej wydajności pracy urządzeń lepiej zainwestować w nowe wiertło.

Wycięcie zniszczonych elementów i lutowanie

W kolejnej fazie regeneracji wiertła koronowego pracownik serwisu wycina zużyte segmenty, z widocznymi pęknięciami i deformacjami, powstałymi w wyniku rutynowego użytkowania. Po usunięciu uszkodzonych partii wiertła i wyszlifowaniu powierzchni, jest ono następnie uzupełniane nowymi, diamentowymi segmentami, mocowanymi roboczo za pomocą magnesów, układanych wewnątrz rury. Proces uzupełniania polega na wlutowywaniu segmentów przy użyciu lutu z wysoką zawartością srebra oraz maszyn do regeneracji, wyposażonych w system mocnych uchwytów.

Oczyszczanie i malowanie

Gdy nowe segmenty są już przylutowane i wystudzone, technik czyści odnowioną powierzchnię, usuwając niepotrzebne magnesy, a także nagromadzony kurz, pył i tłuste plamy. Malowanie jest ostatnim etapem regeneracji wiertła – po wyschnięciu zewnętrznych powłok jest ono gotowe do dalszej pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas