Materiał Partnera Czym jest gumowanie bębnów?

Czym jest gumowanie bębnów?

Dla sprawnego funkcjonowania taśmy przenośnikowej niezbędny jest bęben napędowy. To dzięki gumowej powłoce, którą jest zabezpieczony, taśma może pracować płynnie. Aby nie dochodziło do nadmiernego i szybkiego ścierania powierzchni, należy zadbać o regularne wykonywanie profesjonalnego gumowania. Proces ten można przeprowadzać dwoma metodami – na zimno i na gorąco. Warto wiedzieć czym one się różnią i jakie mają zalety.

Jak przebiega proces gumowania bębnów?

Gumowanie bębnów przenośnikowych wykorzystywanie jest w przemyśle i budownictwie, gdyż poprawia wydajność urządzeń przenośnikowych. Dzięki temu elementy urządzenia, które narażone są na tarcie, zostają należycie zabezpieczone. Gumowanie bębnów można wykonywać kilkoma metodami. Najpopularniejszą i najpowszechniejszą metodą jest wulkanizacja, jednak równie często gumowanie bębnów przeprowadza się metodą oklejania na zimno. W przypadku tej pierwszej metody bęben w pierwszej kolejności jest czyszczony, a następnie pokrywany płynną gumą, która doskonale przylega. W gumowaniu na gorąco powłoka może być idealnie gładka lub wykończona wzorem karo. Druga metoda – wykonywana na zimno, rozpoczyna się od pokrycia bębna klejem, który następnie pokrywa się okładziną z gumy. Ten typ gumy odporny jest na wysoką i niską temperaturę oraz czynniki atmosferyczne. Dodatkowo wykazuje odporność na substancje oleiste. Powłoka uzyskiwana w gumowaniu bębnów na zimno może mieć powierzchnię gładką, ceramiczną lub ze wzorem karo.  W gumowaniu bębnów najczęściej wykorzystuje się gumy:

  • EPDM – odpornej na warunki atmosferyczne, kwasy i zasady;
  • SBR – ogólnego przeznaczenia;
  • NBR – odpornej na substancje ropopochodne;
  • silikonowe;
  • mieszanki poliuretanów;
  • antystatyczne;
  • trudnopalne;
  • dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Zalety gumowania bębnów

Podstawową zaletą gumowania bębnów jest wydłużenie ich żywotności. Dzięki gumowaniu bębnów na powłokach nie gromadzi się brud i zanieczyszczenia, co usprawnia pracę i pozwala na lepsze funkcjonowanie urządzeń. Ważnym czynnikiem uzyskiwanym dzięki gumowaniu bębnów jest możliwość zmniejszenia poślizgu między bębnem a taśmą pracującą. Jak podaje specjalista z firmy At Gum-Serwis: Podstawową zaletą gumowania bębnów jest ochrona konstrukcji przed uderzeniami oraz ograniczenie drgań wynikających z działania taśmy. Zatem gumowane bębny są używane przede wszystkim przy przenośnikach taśmowych, ponieważ wydłużają ich żywotność. Dodatkowym atutem jest redukcja hałasu – to naturalny skutek uboczny, ale znacznie poprawiający komfort pracy.

Opracowanie:

Podziel się