Artykuł sponsorowany Na czym polega różnica między naprawą a przeglądem prewencyjnym sprężarki?

Na czym polega różnica między naprawą a przeglądem prewencyjnym sprężarki?

Sprężarki to urządzenia, które pozwalają na zwiększenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego obiegu. Jednym z typów sprężarek są modele śrubowe, w których ruch śrub powoduje wzrost ciśnienia wykorzystywanego czynnika. Tak jak w przypadku każdego urządzenia, tutaj także niezbędne jest przeprowadzanie przeglądów technicznych, a w razie potrzeby napraw i remontów. Czym różnią się od siebie te zabiegi?

Sprężarka śrubowa – jak działa

Sprężarki śrubowe są napędzane dwiema obracającymi się względem siebie śrubami. Powietrze z zewnątrz, po oczyszczeniu z szkodliwych cząsteczek, jest wtłaczane do przestrzeni między śrubami. Tam zostaje poddane sprężeniu, czyli skompresowaniu. W wyniku tego działania zwiększa się ciśnienie gazu, co skutkuje powstaniem wysokociśnieniowego strumienia sprężonego powietrza. Specjalista z firmy AirService-Install wyjaśnia, że sprężarki śrubowe można podzielić na olejowe i bezolejowe. Zgodnie z nazwą, pierwszy typ urządzeń wykorzystuje do działania wtrysk oleju. Zabieg ten służy oczyszczaniu, schładzaniu, smarowaniu i ochronie elementów ruchomych sprężarki. Ten rodzaj urządzeń jest stosowany głównie tam, gdzie oczekiwana jest nieprzerwana praca maszyny przez wiele lat. Wykorzystanie oleju przedłuża żywotność urządzenia i pozwala na bezawaryjną pracę bez przerwy.

 

Sprężarki bezolejowe wykorzystuje się w branżach, które ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, nie mogą pozwolić, aby drobinki oleju przedostały się do wytwarzanych produktów. Jest to między innymi branża farmaceutyczna czy przemysł papierniczy. W takim przypadku wykorzystuje się zamiast oleju wodę lub chłodzi powietrze za pomocą chłodnicy.

 

Przegląd a naprawa

Między tymi dwiema czynnościami można wskazać podstawową różnicę, którą jest cel ich podejmowania. Przegląd prewencyjny sprężarek przeprowadza się w sytuacji, kiedy urządzenia działa prawidłowo. Kontrola ma służyć sprawdzeniu, czy każdy element działa we właściwy sposób, a stan jego wyeksploatowania jest na zadowalającym poziomie. W ramach przeglądu mogą być podejmowanie działania takie jak:

– pomiar stanu łożysk,

– audyt energetyczny,

– pomiar ciśnieniowego punktu rosy.

Przeprowadza się również wiele innych czynności mających na celu ocenę stanu urządzenia.

Naprawy i remonty kapitalne są niezbędne, jeśli maszyna działa niewłaściwie. Pierwszym etapem jest diagnostyka, która ma wykazać, który element i dlaczego uległ usterce. Następnie specjalista ocenia, czy naprawa elementu jest możliwa, czy konieczna jest jego wymiana. Naprawa kończy się w momencie, kiedy po uruchomieniu próbnym wszystko działa w sposób zadowalający.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas