Artykuł sponsorowany Na czym polega obróbka skrawaniem?

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Jedną z technologii stosowanych w szeroko pojętej produkcji jest obróbka skrawaniem. Wykorzystywana przede wszystkim w metaloplastyce doskonale sprawdza się także podczas przetwarzania tworzyw sztucznych oraz drewna. Jak sugeruje nazwa, jej istota polega na nadawaniu materiałom wymaganej formy i rozmiaru poprzez rozmaite metody cięcia. Poniżej przedstawiamy podstawowe kwestie związane jej stosowaniem w praktyce.

Zastosowanie obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem stanowi rodzaj obróbki ubytkowej, czyli opartej na formowaniu produktu poprzez usuwanie nadmiaru materiału. W tym przypadku cechą charakterystyczną procesu pozbywanie się kolejnych warstw naddatku i przekształcanie go w wióry. Podzielić ją możemy przy tym na obróbkę wiórową oraz ścierną – w pierwszym przypadku używa się narzędzi skrawających o określonej liczbie i geometrii, a w drugim stosuje się drobne ostrza o nieokreślonej liczbie czy geometrii. Różnica dotyczy także kształtu i wielkości powstającego podczas pracy odpadu. Wykorzystywane narzędzia skrawające obejmują liczną grupę komponentów dla urządzeń przemysłowych, co pozwala przeprowadzać wszystkie niezbędne rodzaje obróbki. Wyróżniamy przy tym narzędzia:

  • pogłębiające,
  • rozwiercające,
  • do gwintowania,
  • do frezowania,
  • do toczenia,
  • do wytaczania,
  • do radełkowania.

Niezbędne są także wiertła – najlepsze parametry wykazują te wykonane z węglika spiekanego. Wszechstronność obróbki skrawaniem sprawia, że spotkamy się z nią w wielu gałęziach przemysłu, w tym w motoryzacji, branży drzewnej i meblowej, budownictwie czy produkcji części zamiennych do maszyn i urządzeń.



Znaczenie technologii CNC

Ten rodzaj obróbki materiału podzielić możemy ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest stopień zmechanizowania procesu. Pod tym względem wyróżniamy obróbkę ręczną, ręczną zmechanizowaną, maszynową na obrabiarkach konwencjonalnych, a także maszynową na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Te ostatnie oparte są na technologii CNC, czyli użyciu komputera do sterowania przebiegiem pracy z obrabianym materiałem. Obejmuje ona zarówno przygotowanie projektu, jak i precyzyjne wykonanie elementu zgodnie z założeniami modelu komputerowego. Sterowanie obrabiarki CNC może mieć przy tym formę:

  • punktową – narzędzie umieszczone jest w określonym położeniu względem obiektu,
  • odcinkową – narzędzie przemieszcza się z zadanym posuwem po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych,
  • kształtową (ciągłą) – narzędzie realizuje dowolne ruchy.

Zakres zastosowań tych urządzeń ściśle związany jest z narzędziami, w jakie maszyna zostanie wyposażona. Wykorzystywane są tu wszystkie typy wymienione wcześniej. Ponadto, jak podkreśla firma Sternisko Industry, dla pełnego komfortu pracy niezbędne są także systemy mocowań narzędzi oraz detali. Co ważne, narzędzia można poddawać regeneracji w razie ich zużycia. Technologia CNC nie tylko zapewnia wysoką precyzję obróbki, ale też znacznie przyspiesza wytwarzanie przedmiotów. Pozwala także obniżyć koszty produkcji przy podniesieniu jakości w stosunku do obróbki konwencjonalnej, a to dla wielu producentów ma kluczowe znaczenie.

Opracowanie:

Sternisko Industry Marian Sternisko

Racibórz , Szczecińska 56

  • tel. 32 415 88 25

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas