Materiał Partnera Stanowiska do mycia w laboratoriach. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Stanowiska do mycia w laboratoriach. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Każde laboratorium powinno zostać wyposażone tak, by móc w nim bezpiecznie pracować z użyciem różnych substancji chemicznych. Bardzo ważnym elementem są stanowiska do mycia, wykonywane z bardzo trwałych materiałów. Pozwalają zachować odpowiednią higienę i uniknąć błędów analitycznych. Zobacz, dlaczego każde laboratorium powinno posiadać stanowisko do mycia.

Specjalne stanowiska umożliwiają mycie i płukanie naczyń oraz innego sprzętu laboratoryjnego, a także zlewanie nieczystości. Dopasowuje się je do pozostałych mebli laboratoryjnych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów stanowiska do mycia są wysoce chemoodporne.

Rola mycia w laboratorium

Mycie naczyń to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w laboratoriach. Wszelkie zanieczyszczenia trzeba dokładnie usuwać, gdyż mogą stać się przyczyną błędnych wyników. Dlatego tak ważne jest, by w laboratorium znalazło się stanowisko do mycia. Jego podstawę stanowi metalowa konstrukcja, pokryta proszkowo farbą epoksydową. Kolejne ważne elementy to zlew (jedno- lub dwukomorowy), blat oraz specjalistyczna armatura. Ze względu na to, że w laboratoriach używa się różnych substancji chemicznych, w tym agresywnych, stanowisko do mycia jest wykonywane z materiałów wysoce odpornych. Umożliwia bezpieczne zlewanie i odprowadzanie groźnych ścieków. Zwykłe zlewozmywaki, których używamy w kuchni, z pewnością by się tutaj nie sprawdziły.

Wybierając laboratoryjne stanowisko do mycia warto zdecydować się także na zamontowanie oczomyjki.

Urządzenie to pozwala ochronić życie i zdrowie. Dzięki niemu można szybko rozcieńczyć i wypłukać z oczu niebezpieczne substancje, które uszkadzają wzrok – wyjaśnia ekspert z firmy Polonlabor.

Przechowywanie i suszenie

Każde laboratoryjne stanowisko do mycia wyposażone jest również w szafkę zlewozmywakową. Może zostać wykonana z metalu lub płyt dwustronnie laminowanych. Przyda się do przechowywania detergentów i innych akcesoriów niezbędnych do utrzymania higieny w laboratorium.

Naczynia laboratoryjne powinny pozostawać sterylnie czyste. Ważne jest nie tylko mycie, ale również suszenie. Używanie szmatek, ręczników papierowych, a w przypadku szkła miarowego suszarek elektrycznych, jest niewskazane. Na naczyniach mogą wówczas pozostać włókna i inne zanieczyszczenia, które wpłyną na wyniki badań. Dlatego stanowisko do mycia warto doposażyć w ociekacz. Wykonuje się go z polipropylenu. Ma wystające kolce, na których wiesza się naczynia, by mogły swobodnie wyschnąć.

Czyszczenia szkła laboratoryjnego nie warto lekceważyć. Od tej, z pozoru prostej, czynności w dużej mierze zależą późniejsze wyniki badań. Stanowisko do mycia jest zatem meblem absolutnie niezbędnym. Na tego rodzaju inwestycję powinno zdecydować się każde laboratorium.

Podziel się