Artykuł sponsorowany Czy warto poddawać narzędzia skrawające regeneracji?

Czy warto poddawać narzędzia skrawające regeneracji?

Obróbka skrawaniem wiąże się z dużą precyzją, aby wytwarzane elementy cechowała wysoka jakość wykonania. Stąd też wykorzystywane narzędzia muszą być zawsze w pełni sprawne i bez najmniejszych uszkodzeń. Ma to także wpływ na płynną pracę całej maszyny. Usterka części roboczej może wiązać się z zakupem nowej. Istnieje jednak także opcja jej regeneracji. Proces z wykorzystaniem technologii CNC pozwala na uzyskanie całkowicie odnowionego narzędzia.

Objawy zużytego narzędzia

Każdy intensywnie użytkowany sprzęt z czasem staje się bardziej podatny na usterki oraz zniszczenie. Tym bardziej, jeśli chodzi o zastosowanie przemysłowe i hale produkcyjne, gdzie maszyny nierzadko działają nieustannie przez całą dobę. Wytwarzanie detali różnych urządzeń wiąże się z wymogiem ogromnej precyzji. Stąd też narzędzia wykorzystywane do procesu obróbki metodą skrawania muszą być w stanie niemalże idealnym. W przeciwnym razie jakość końcowego produktu jest narażona na spadek. Warto więc regularnie dbać o części robocze – wiertła, frezy, gwintowniki, noże. Ich nieprawidłowe działanie można zaobserwować między innymi poprzez gorszą gładkość obrabianej powierzchni oraz wymiar detalu, zmieniony odgłos działającego narzędzia i kolor nalotu na wiórach. W najgorszym scenariuszu krawędź tnąca może się wykruszać lub przylepiać do surowca poddawanego skrawaniu. W takim przypadku należy koniecznie rozważyć regenerację narzędzi lub zakup nowych.

Zminimalizowanie kosztów

Decyzja o oddaniu części roboczych do naprawy pozwala na znacznie zaoszczędzenie firmowego budżetu. Specjalistyczne maszyny skrawające oraz akcesoria do nich wiążą się z ogromnymi wydatkami, tym bardziej, jeśli ich jakość ma być priorytetem. Obecnie możliwa jest regeneracja zarówno narzędzi monolitycznych, jak i składanych, co niegdyś było pewnym ograniczeniem. Jedną z firm, która zajmuje się tego typu usługami, jest Sternisko Industry, znajdująca się w Raciborzu. Odnowieniu można poddać tak naprawdę każdy rodzaj narzędzia skrawającego – noże, dłuta, gwintowniki, frezy, dowolne wiertła. Oczywiście przed przystąpieniem do naprawy specjalista ocenia stan techniczny przedmiotu nie tylko z zewnątrz, ale także w głębszych warstwach, dzięki czemu może rzetelnie wykonać swoje zadanie lub w niektórych przypadkach odradzić regenerację. Zazwyczaj proces ten odbywa się z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym również CNC, co pozwala na precyzyjne odnowienie. Dzięki temu narzędzia po zabiegu są jak nowe i mogą nadal służyć przez wiele lat.

Opracowanie:

Sternisko Industry Marian Sternisko

Racibórz , Szczecińska 56

  • tel. 32 415 88 25

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas