Materiał Partnera Metody cięcia laserowego

Metody cięcia laserowego

Cięcie laserowe jest metodą stosowaną powszechnie w obróbce metali. Cięcie laserem jest metodą termiczną, przy pomocy której wykonać można laserowe cięcie blach z różnych materiałów. Cięcie laserem wykonywane może być przez zastosowanie różnych technik, a podczas cięcia często wykorzystywane są gazy techniczne, takie jak azot, argon, hel lub dwutlenek węgla.

Najpopularniejsze metody cięcia laserem

Obróbka metali przy pomocy laserów może zostać podzielona na kilka metod. Nie wszystkie są stosowane powszechne, niektóre metody są bowiem popularniejsze od innych. Najczęściej stosowane metody cięcia laserem, które stosowane są do cięcia stali i innych metali, to:
Metoda cięcia przez odparowani
e - w tej metodzie materiał poddawany jest działaniu zogniskowanej wiązki. Cięcie odbywa się w atmosferze gazu obojętnego. Metoda ta stosowana jest nie tylko do obróbki metali, ale także do obróbki nietopiących się materiałów, takich jak niektóre tworzywa sztuczne czy drewno.
Metoda cięcia przez topienie i wydmuchiwanie
- ta metoda stosowana jest głównie do stali nierdzewnej oraz innych metali. W metodzie tej materiał jest topiony, a proces zakończony jest strumieniem gazu obojętnego, który usuwa stopiony materiał.
Metoda cięcia przez wypalenie
- w tej metodzie cięcie odbywa się poprzez wypalenie. Technika cięcia przez wypalenie doskonale sprawdza się w przypadku metali, który mają wysoką temperaturę spalania. Metoda cięcia przez wypalenie stosowana jest szeroko do obróbki metali, w tym do obróbki stali węglowej. Materiał wypalony zostaje przez strumień tlenu albo mieszaniny gazów zawierających tlen.
Metoda cięcia przez generowanie pęknięć termicznych
- w tej metodzie stosuje się zogniskowaną wiązkę, która powoduje naprężenie cieplne, a następnie pękniecie materiału. Metoda cięcia przez generowanie pęknięć termicznych jest stosowana także do obróbki szkła i kruchych materiałów.

Jak wybrać najlepszą metodę do obróbki materiału?

Jak podpowiadają nam eksperci firmy Majstal Sp. z o.o. Sp.k., metody cięcia stali są różne i konsument nie zawsze wie, jaka metoda najlepiej sprawdzi się do cięcia danego metalu. Dlatego kwestię wyboru odpowiedniej metody warto zostawić profesjonalistom. Jeśli zlecamy wykonanie usługi cięcia stali firmie, która zajmuje się tym na co dzień, na pewno nie będą oni mieli problemów z doradzeniem i wyborem techniki odpowiedniej do zlecenia.
Cięcie laserowe blach jest czynnością, która powinna zostać wykonana z precyzją. Dlatego warto zlecić to firmie, która może pochwalić się sporym doświadczeniem na rynku obróbki metali.

Podziel się