Artykuł sponsorowany Charakterystyka i zastosowanie obróbki CNC

Charakterystyka i zastosowanie obróbki CNC

Obróbka CNC, oznaczająca komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi, zmieniła oblicze przemysłu. Początkowo metody te stosowano w lotnictwie, jednak potem zataczały coraz szersze kręgi, wchodząc do wielu branż i pozwalając na usprawnienie licznych procesów, gdzie konieczna była niezwykła precyzja, dokładność oraz dbałość o detale. Czym charakteryzuje się obróbka CNC i jak można ją wykorzystać na własny użytek?

Zasada działania maszyn CNC

Maszyny CNC swoje zadania wykonują dzięki precyzyjnemu zaprogramowaniu komend w komputerze sterującym za pomocą kodu alfanumerycznego. Kod ten zawiera informacje, jakie kształty, wymiary, a także chropowatość ma zawierać finalnie wykonany komponent. Poprawne zaprogramowanie wymaga znajomości wielu dziedzin w tym programowania, fizyki czy matematyki, dlatego też profesjonalne usługi CNC to domena fachowych i doświadczonych firm, posiadających specjalistyczne know-how w tej dziedzinie. Pochodzenie maszyn CNC datuje się  na lata 50. XX wieku, gdy po raz pierwszy zaczęły być stosowane w Stanach Zjednoczonych, jako urządzenia w przemyśle lotniczym.

Zalety obrabiarek CNC

Maszyny CNC nie wdarłyby się przebojem do przemysłu, gdyby ich zastosowanie nie niosło ze sobą bezsprzecznych wartości. I tak jest w istocie. Obrabiarki CNC dzięki precyzyjnemu programowaniu wykluczają ludzki błąd wynikający z niedoskonałości pracy manualnej i przez to są w stanie zapewnić powtarzalne i standardowe komponenty. Kolejny atut obróbki CNC to szybkość całego procesu. Często maszyny te działają jednocześnie na kilku osiach, przez co finalnie w krótszym czasie jesteśmy w stanie uzyskać więcej elementów, które są dokładnymi kopiami poprzednich. Bezsprzeczną zaletą jest także jakość wykonania. Powstałe moduły nie podlegają bowiem dodatkowym procesom wykańczania, gdyż elementy już powstałe prezentują najwyższy poziom precyzji wykonania.

Zastosowanie obróbki CNC

Obróbka CNC otworzyła przed inwestorami niemalże nieograniczone możliwości, bowiem wszędzie tam, gdzie potrzebna jest precyzja, dokładność i seryjność wykonania, można skorzystać z usług CNC. Jak przyznaje Tobiasz Kowalczyk z firmy C.o.n. wykorzystującej zaawansowane maszyny CNC do obróbki metali, zlecenia do jego przedsiębiorstwa przychodzą z różnych gałęzi przemysłu, także od podmiotów indywidualnych, które potrzebują tylko kilku egzemplarzy modułu. I tak za ich pomocą można wykonać przykładowo tuleje, dysze, elementy konstrukcyjne budowli i maszyn, krzywki, elementy spawalne i wiele innych.

Obróbka CNC to wysoce zaawansowana metoda, wymagająca zastosowania profesjonalnych i drogich maszyn. Na rynku istnieje jednak wiele przedsiębiorstw, które oferują nam tego typu usługi, dzięki czemu nie ma potrzeby inwestowania we własne obrabiarki CNC. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas