Artykuł sponsorowany Na czym polega cięcie ploterem CNC?

Na czym polega cięcie ploterem CNC?

Cięcie ploterem CNC polega na zastosowaniu maszyn sterowanych komputerowo. Wycinanie odbywa się na podstawie przygotowanego wcześniej projektu, wedle którego kodowany jest ploter. Jest to najnowocześniejsza technika obróbki materiału, pozwalająca na uzyskanie dokładnych i precyzyjnych cięć. Wyroby wycinane ploterem CNC są powtarzalne i identyczne, co wspiera masową produkcję.

Zasada działania plotera CNC

Ploter CNC służy do wycinania, nacinania, wiercenia i grawerowania. Obróbce mogą być poddawane tworzywa sztuczne, kompozyty, a także folia i papier. Jak podkreśla producent wyrobów gumowych Kwadraciak, w pełni skomputeryzowane plotery CNC obsługiwane są dzięki programowi, który inicjuje wszystkie czynności, również uruchomienie i wyłączenie silnika. Dzięki systemowi czujników proces wycinania jest na bieżąco kontrolowany i może być w razie potrzeby skorygowany.

Pierwszym etapem wycinania jest przygotowanie projektu produktu, na podstawie którego kodowana jest maszyna. Programowanie polega na zapisie ruchów obrabiarki o charakterze ciągłym i pomocniczym. Cięcie ploterem CNC to ostatni etap produkcji. Jest to cykliczny i powtarzalny proces, w wyniku którego powstają określone ilości identycznego wyrobu. Sterowanie maszyną odbywa się w obrębie układu współrzędnych, który określa położenie narzędzia skrawającego i materiału. Program sterujący określa wszystkie parametry technologiczne oraz geometryczne obróbki, czyli decyduje o położeniu zespołów ruchomych, prędkości skrawania i torze ruchu narzędzi.

Zalety cięcia ploterem CNC

Zastosowanie technologii CNC do obróbki materiałów pozwala na niezwykle precyzyjne cięcie. Tradycyjne techniki wycinania są czasochłonne, a powstające wyroby różnią się od siebie. Do masowej produkcji opartej na powtarzalności wyrobów potrzebne są techniki pozwalające na precyzyjne cięcie i formowanie. Produkt wycięty na urządzeniu CNC ma gładkie i precyzyjnie wykonane krawędzie, przez co nie ma potrzeby jego dodatkowej obróbki. Dzięki temu minimalizowane są koszty pracy oraz ograniczana jest strata materiału.

Maszyny CNC umożliwiają produkcję wyrobów o skomplikowanym kształcie, których ręczne wycięcie byłoby niemożliwe. Dokładność i wysoka estetyka powstających na ploterach sterowanych komputerowo wyrobów decydują o wypieraniu innych metod produkcji. Co więcej, proces jest niemalże bezobsługowy. Do obowiązków pracownika należy jedynie zaprogramowanie maszyny oraz czuwanie nad jej parametrami i usuwanie ewentualnych błędów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas