Artykuł sponsorowany Budowa granulatorów do pelletu

Budowa granulatorów do pelletu

Pellet to popularny obecnie materiał opałowy w postaci drobnego granulatu wytwarzanego z biomasy, głównie z odpadów pochodzenia drzewnego, ale też np. z trzciny, trawy czy słomy. Peletowanie, czyli granulowanie, to proces polegający na sprasowaniu danego materiału pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Proces ten zachodzi właśnie w granulatorze, popularnie zwanym też peleciarką. Z czego składają się tego typu prasy?

Granulatory to maszyny wykorzystywane do aglomeracji, czyli kompaktowania biomasy, co ma na celu znaczne zmniejszenie jej objętości aż do uzyskania formy niewielkich, kilkucentymetrowych walców. Aby jednak materiał był gotowy do peletowania, potrzebna jest jego odpowiednia obróbka. Surowiec musi zostać najpierw wstępnie rozdrobniony i oczyszczony, a następnie poddany ewentualnemu suszeniu i zmieleniu. Dopiero tak przygotowana biomasa może trafić do granulatora.

Charakterystyka i działanie granulatora

Granulator składa się z kilku standardowych części. Są to m.in.:

  • dozownik,
  • matryca,
  • rolki
  • wał napędowy,
  • przekładnia pasowa,
  • silnik,
  • noże obcinające.

Podstawowymi elementami granulatora są matryca oraz rolki  i to na nich opiera się cały mechanizm peletowania. Matryca to powierzchnia z wieloma kanałami przelotowymi, przez które pod wpływem wysokiego ciśnienia przeciskany jest materiał. Kolejne porcje biomasy trafiają do otworów za pomocą pracy rolek. Wytworzone w ten sposób ciśnienie powoduje wzrost temperatury. Tak podgrzana masa ulega zagęszczeniu, a także uwolniona zostaje jej naturalna lepkość, gwarantująca trwałość granulatu. Zainstalowany w urządzeniu system noży odcina równe fragmenty materiału wydostającego się przez kanały przelotowe w matrycy. W ten sposób otrzymuje się jednakowych rozmiarów pellet.

Rodzaje granulatorów

Proces peletowania jest wciąż unowocześniany, aby zoptymalizować jego efekty. Stąd oferta maszyn do granulowania jest bardzo bogata. 

Tłumaczy to specjalista z firmy COMERC, która projektuje i buduje linie produkcyjne do pelletu i brykietuObecnie na rynku dostępne są liczne granulatory przeznaczone do granulowania różnych rodzajów biomasy, a także o zróżnicowanej wydajności. W branżowej terminologii przyjmuje się podział urządzeń do granulowania ze względu na kształt matrycy. I tak wyróżnić możemy granulatory z matrycą płaską (przypominająca tarczę), a także z matrycą pierścieniową. Różnice dostrzec można też w mechanizmach działania urządzeń do granulowania: część posiada obracającą się zarówno matrycę, jak i rolki, a w innych matryca jest nieruchoma, a obracają się jedynie rolki. Ponadto w celu poprawienia wydajności maszyn, nowoczesne granulatory wyposażone są w dodatkowe systemy, np. rejestratory temperatury i poboru mocy, czujniki wilgotności i poślizgu czy hydrauliczną regulację wałków. Dzięki temu każdy może wybrać urządzenie idealnie dostosowane do indywidualnych potrzeb produkcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas