Materiał Partnera Montaż gruntowej pompy ciepła. Czy ekologiczne podejście do ogrzewania domu się opłaca?

Montaż gruntowej pompy ciepła. Czy ekologiczne podejście do ogrzewania domu się opłaca?

Technologie związane z odnawialnymi źródłami energii z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co szczególnie widoczne jest w przypadku branży budowlanej. I choć zdecydowanie najczęściej jako największą zaletę takiego rozwiązania podaje się względy ekologiczne, to nie należy zapominać o tym, iż cała sprawa ma również swój istotny wymiar ekonomiczny. Doskonały przykład stanowią tutaj nowoczesne gruntowe pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są gruntowe pompy ciepła?


Z pewnością warto rozpocząć od spraw nie do końca oczywistych, czyli od tego, że pompy gruntowe nie wytwarzają energii cieplnej, a korzystają i pobierają ją z warstw powierzchniowych Ziemi. Jak to w ogóle możliwe? Odpowiedź jest dość prosta. Okazuje się bowiem, że bez względu na porę roku i panujące w danym okresie warunki atmosferyczne, grunt na pewnej głębokości – wynoszącej około 15 metrów – zachowuje stałą temperaturę od 10 do 15 stopni Celsjusza. W tym miejscu pojawiają się jednak wstępnie uzasadnione wątpliwości dotyczące tego, czy za pomocą takiej temperatury da się ogrzać cały dom? Oczywiście, że się da.

Jednakże trzeba zrozumieć mechanikę funkcjonowania całego systemu. Działanie pompy ciepła polega na tym, iż energia zgromadzona w gruncie jest transportowana do substancji chłodzącej, gdzie w efekcie zmienia swój stan skupienia na gazowy. Kolejnym etapem jest transport gazu do sprężarki, w której zachodzi proces kompresji powodujący wzrost temperatury gazu. W końcowej fazie gaz zostaje przetransportowany do kondensatora, skąd dostarcza ciepło do ogrzewania całego gospodarstwa domowego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są rzeczywiste oszczędności?


Badania przeprowadzone przez specjalistów z branży wyraźnie udowadniają, iż dla każdego pobranego przez pompę ciepła 1 kW, aż 4 kW są generowane. Bardzo łatwo zatem przeliczyć, iż współczynnik opłacalności wynosi w tym przypadku aż 400%, co stanowi jeden z najlepszych osiągniętych dotychczas rezultatów. Oczywiście – zakup urządzenia wraz z montażem nierzadko przekracza 30 000 zł, aczkolwiek wszelkie poniesione koszty można potraktować w kategoriach inwestycji, która zwróci się po około 5-7 latach, w zależności od modelu i rodzaju pompy.

Jak słusznie zaznaczają doświadczeni fachowcy z firmy Kegra, aby stać się posiadaczem gruntowej pompy ciepła, nie trzeba mieć ani ogromnej działki, ani hektarów wolnej powierzchni gotowej do zagospodarowania. Nawet skromny przydomowy ogród może stać się doskonałym miejscem do instalacji całego systemu. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest jednak poprosić wykonawców o sporządzenie niezbędnych pomiarów. Trzeba także wspomnieć, że gruntowe pompy ciepła należą do urządzeń zaliczanych do technologii HVAC. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, iż zapewniają one ogrzewanie, wentylację oraz klimatyzację.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas