Artykuł sponsorowany Gaz propan-butan w budownictwie

Gaz propan-butan w budownictwie

Propan-butan, który często oznaczamy jako LPG, używany jest jako gaz, jednak w pojemnikach przechowywany jest jako ciecz. Określa się go jako jedno z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych źródeł energii. Stosowany jest do urządzeń grzewczych, kuchenek domowych i turystycznych, jako paliwo silnikowe do różnego rodzaju maszyn i urządzeń... oraz jako gaz nośny do kosmetyków w aerozolu.

Pochodzenie i właściwości LPG

Propan-butan pozyskiwany jest ze złóż gazu ziemnego oraz jako produkt uboczny procesu rafinacji ropy naftowej. W temperaturze pokojowej, przy normalnym ciśnieniu, LPG ma postać gazu. Skrapla się, gdy ciśnienie wynosi od 2,2-4 atmosfer, jednak do butli pompowany jest aż przy 6 atmosferach. Ciecz rozszerza się pod wpływem temperatury, dlatego butle napełnia się w 80-85% objętości. Zapobiega to ewentualnemu rozerwaniu butli.

LPG w przemyśle i budownictwie

Płynny gaz w butlach jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem przede wszystkim w domowych kuchniach, które nie mają podłączenia do instalacji gazowej oraz przemyśle i budownictwie. Wszędzie tam, gdzie trudno jest dostarczyć energię w innej formie, gaz w butlach wykorzystuje się do zastosowań technicznych. W budownictwie gaz wykorzystują na przykład dekarze, do pokrywania dachów papą termozgrzewalną. Gaz wykorzystuje się przy lutowaniu rynien, czy wykonywania instalacji C.O. i instalacji wodociągowych. Propan-butan to także doskonała, tańsza alternatywa w silnikach samochodowych, maszynach i wszelkich urządzeniach budowlanych - dowiadujemy się w rozlewni gazu Gal-Gaz z Galewic.

Bezpieczeństwo i wpływ na środowisko

Propan i butan to gazy palne, dlatego do realnych zagrożeń należy wybuch lub pożar. Wypadki tego rodzaju zdarzają się niezwykle rzadko i przede wszystkim przyczyna leży po stronie człowieka. Lekceważenie przepisów BHP, zasad bezpiecznej eksploatacji i zakup butli z niesprawdzonych źródeł. Pojemniki bezwzględnie powinniśmy kupować od sprawdzonych dostawców, którzy kontrolują butle. Propan-butan wytwarza znacznie mniej zanieczyszczeń niż wszelakie oleje napędowe, węgiel i drewno. Podczas spalania LPG nie powstają pyły i fluoryty. Gaz nie zanieczyszcza więc środowiska - a do tego jest bardzo efektywnym energetycznie paliwem. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas