Materiał Partnera Montaż automatyczny jako cecha nowoczesnego przemysłu

Montaż automatyczny jako cecha nowoczesnego przemysłu

Automatyka przemysłowa jest dziedziną, której głównym zadaniem jest badanie oraz monitorowanie różnego rodzaju maszyn i produktów, w tym maszyn montażowych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych programów oraz sterowników udział pracy człowieka podczas pracy maszyn zostaje zredukowany niemal do zera. Montaż automatyczny pozwala nam wyprodukować bardzo dużą ilość wyrobów w krótkim czasie, a przy tym produkcja ta jest znacznie tańsza niż produkcja tradycyjna, przy użyciu ludzkich rąk.

Maszyny montażowe – przykładowe zastosowania

Zacznijmy od wymienienia przykładowych zastosowań zautomatyzowanych maszyn montażowych, które są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Jak sugeruje nazwa, maszyny montażowe wykorzystywane są przede wszystkim w fabrykach, zakładach produkcyjnych. Główne branże, które intensywnie korzystają dziś z zautomatyzowanych maszyn montażowych, to przemysł samochodowy, medyczny i spożywczy, choć nie tylko. Zaawansowane projektowanie maszyn dla przemysłu pomaga tworzyć stanowiska, na których różne elementy mogą być składane, zgrzewane, wycinane, klejone itd. Firmy, które zajmują się budową linii produkcyjnych, jak PRO-ASSEM ze Skawiny, do prawidłowego działania zautomatyzowanych maszyn wykorzystują odpowiednie sterowniki PLC, o czym opowiemy więcej w dalszej części artykułu.

Programowanie PLC – mózg maszyny

Wykorzystanie programowania PLC, od angielskiego Programmable Logic Controller, co możemy przetłumaczyć jako Programowalny Sterownik Logiczny, umożliwia prawidłowe sterowanie maszyną, a co więcej – pozwala także rozwiązywać typowe problemy, które mogą się pojawić w trakcie jej pracy. PLC można śmiało nazwać mózgiem maszyny. Automatyka jest dziś uważana za przyszłość branży produkcyjnej, dlatego też nikogo nie dziwią oferty budowy linii montażowych, czy produkcyjnych, wyraźnie połączone z programowaniem PLC. Projektowanie PLC to zadanie zdecydowanie dla doświadczonych automatyków i elektryków, którzy dokładnie opanowali ten temat. Zagadnienia styków, cewek, bloków operacji arytmetycznych dla osoby niezwiązanej ściśle z branżą brzmią wręcz zagadkowo.

Montaż automatyczny to bez wątpienia cecha nowoczesnego przemysłu, bo dążymy do tego, by móc wyprodukować (wytworzyć, zmontować, złożyć, skombinować) jak najwięcej produktów w jak najkrótszym czasie, wydając na to jak najmniej pieniędzy, by jak najwięcej móc zarobić. Zastrzeżmy jednak: nowoczesnemu przedsiębiorcy zależy nie tylko na super wydajnej produkcji, ale też na super bezpieczeństwie swoich pracowników. Zautomatyzowana, a dzięki temu uproszczona linia produkcyjna to bez wątpienia rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjna linia, przy której pracuje wiele osób z przeróżnymi narzędziami w ręku.

Podziel się