Materiał Partnera Jak funkcjonują elektrozawory w systemach automatycznego nawadniania?

Jak funkcjonują elektrozawory w systemach automatycznego nawadniania?

Elektrozawory to urządzenia służące do automatycznego kontrolowania przepływu cieczy oraz gazów. Wykorzystywane są głównie w przemyśle, gdzie przy współpracy z innymi maszynami, pozwalają zoptymalizować procesy produkcyjne. Okazuje się jednak, że z ich funkcjonowaniem można spotkać się również w życiu codziennym, czego dobry przykład stanowią systemy automatycznego nawadniania ogrodów. Za co elektrozawory odpowiadają zatem w tym przypadku?

Budowa i zasada funkcjonowania


Sama nazwa urządzenia mogłaby wskazywać na to, że ma się tutaj do czynienia z rozwiązaniem bardzo skomplikowanym. Nie jest to do końca prawda. Są to po prostu zawory, którymi steruje się przy wykorzystaniu prądu elektrycznego. Na podstawowy typ elektrozaworów składają się 2 główne elementy – elektromagnes oraz zawór główny. Pierwszy z nich, nazywany także cewką, występuje w wielu wariantach, które różnią się od siebie zarówno wielkością, jak i napięciem oraz mocą. Jeżeli zaś chodzi o drugi komponent, to jest on w zasadzie niczym innym niż specjalistycznie zaprojektowaną membraną odpowiedzialną za otwieranie lub zamykanie otworu przepływowego dla wody.

Zasadę działania tego typu zaworów łatwo zrozumieć, gdyż urządzenia wykorzystują po prostu zjawisko pola elektromagnetycznego. Po pierwsze, sygnał elektryczny zostaje przekazany do cewki, skąd trafia do zwierciadła, czyli wspominanej wcześniej membrany. Następnie zaś pozycja otworu zmienia się z otwartej na zamkniętą lub odwrotnie. Z technicznego punktu widzenia elektrozawory należą do rodziny urządzeń jednokierunkowych. Oznacza to oczywiście, że ciecz płynie tylko w jednym kierunku i nie może się cofać. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jaka jest rola elektrozaworów w systemach nawadniania?


Rosnąca popularność automatycznych systemów nawadniania wynika przede wszystkim z możliwości uzyskania bardzo praktycznych korzyści. Jest to wręcz idealna propozycja dla inwestorów, którzy chcieliby ograniczyć kwestie dotyczące podlewania roślinności ogrodowej do naciśnięcia jednego przycisku. Czynnikiem, który bezpośrednio decyduje o jakości całego systemu, jest jego wydajność. Za ten parametr odpowiadają właśnie elektrozawory, które powinny zostać rozmieszczone w optymalny sposób. Co jednak kryje się pod tym dość ogólnym pojęciem?

Jak podkreślają specjaliści z firmy Serwokontrol, jeżeli właścicielom posesji zależy na tym, aby wyrównać przepływ wody i zminimalizować straty ciśnienia, trzeba zrezygnować z instalowania elektrozaworów bezpośrednio na głównej linii, od której odchodzą poszczególne zraszacze. Najlepszy efekt osiągnie się wtedy, gdy połączy się je osobno przy wykorzystaniu trójników. Dlaczego? Jeśli w przyszłości źródło wody ulegnie osłabieniu, nie wpłynie to na działanie systemu nawadniającego. Doświadczenia fachowców z branży wyraźnie wskazują, że najekonomiczniejszy sposób instalacji elektrozaworów polega na umieszczeniu ich dokładnie pośrodku konkretnej grupy zraszaczowej.

Opracowanie:

Serwokontrol Sp. z o.o.

Wrocław , Przemkowska 15

Podziel się