Materiał Partnera Minimalizacja ryzyka złej eksploatacji szaf sterowniczych

Minimalizacja ryzyka złej eksploatacji szaf sterowniczych

Szafy sterownicze podobnie jak inne urządzenia, w których wykorzystywana jest instalacja elektryczna wymagają odpowiedniej eksploatacji. Bez zachowania określonych procedur może dojść do niechcianej awarii, która spowoduje wyłączenie systemu. Dzięki właściwej eksploatacji szaf sterowniczych i rozdzielnic prądowych zależy nie tylko bezpieczeństwo urządzeń, ale też całej instalacji, w tym również obwodów elektrycznych.

Chłodzenie ma znaczenie 

Szafa sterownicza ze względu na wypełnienie jej elementami elektrycznymi powinna zachowywać stałą, odpowiednią temperaturę. Warto więc decydując się na montaż szafy sterowniczej zadbać o urządzenia chłodzące jak wentylatory filtrujące. Zapewnią one chłodzenie przez filtrowanie do wnętrza szafy powietrza pobieranego z zewnątrz. Inny rodzaj chłodzenia mogą zapewnić specjalne klimatyzatory, które szczególnie zaleca się w przypadku zastosowania w szafie czułej elektroniki. 

Szafy sterownicze bardzo często wyposażone są w systemy monitorujące wilgotność powietrza co znacząco wpływa na niezawodność pracy elementów elektrycznych systemu. W zależności od wielkości szafy można zamontować od 2 do 4 wentylatorów na dachu, które są odpowiedzialne za wyciąganie powietrza, które jest zasysane ze spodu szafy sterowniczej. Powietrze przepływa następnie przez podwójną ścianę szafy i jest wyrzucane przez przetłoczenia w dachu.  Dzięki monitoringowi wraz z pojawieniem się zbyt wysokiej wilgotności automatycznie uruchamiane są w wentylatory, które wyrównują wilgotność wewnątrz urządzenia.

Ogrzewanie szafy sterowniczej

Jest równie istotne jak jej chłodzenie. Dotyczy to szczególnie szaf pracujących w trudnych warunkach jak na przykład na zewnątrz pomieszczeń, gdzie niezbędny jest montaż ogrzewania i chłodzenia jednocześnie. Ogrzewanie szafy sterowniczej zapobiega gromadzeniu się pary wodnej w jej wnętrzu, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia elementów elektronicznych. Typowe ogrzewanie składa się z samoregulujących ogrzewaczy, które mogą być wyposażone również w wentylatory. w celu optymalizacji działania ogrzewania montuje się je w dolnej części szafy. Inną formą często stosowaną przez specjalistów zajmujących się montażem i produkcją szaf są grzałki. 

Opracowanie:

Mb Automatic Michał Brzęczek

Wrocław , Szczęśliwa 10 lok. 20

  • tel. 665 133 997

Podziel się