Materiał Partnera 5 powodów, aby zainwestować w automatyzację produkcji

5 powodów, aby zainwestować w automatyzację produkcji

Dynamiczny rozwój przemysłu nie byłby możliwy, gdyby nie stałe unowocześnianie produkcji poprzez wdrażanie coraz to nowszych rozwiązań technologicznych. To z kolei przekłada się na dostarczanie na rynek najwyższej jakości produktów oraz zadowolenie współczesnych klientów. Poznaj 5 powodów, dla których warto jak najszybciej zainwestować w automatyzację procesów produkcyjnych.

 

Zwiększenie świadomości procesu

 

Automatyzacja produkcji pozwala na monitorowanie całego procesu. Dzięki temu można kontrolować produkcję na każdym jej etapie, również w czasie rzeczywistym, a także pracę wszystkich urządzeń czy podzespołów. Pozwala to nie tylko na szybką reakcję na wypadek awarii, ale również na wyeliminowanie błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim.

 

Budowa marki dzięki powtarzalności

 

Powtarzalność produktu jest kluczowa. Dzięki automatyzacji, oferowanej m.in. przez firmę ELKAR, osiąga ona niemal 100% poziom. Każdą z maszyn można ustawić lub zaprojektować zgodnie ze ścieżką produkcyjną wraz ze wszystkimi jej najistotniejszymi parametrami. Ponadto urządzenia składające się na automatyzację wyróżniają się wysoką precyzją, dzięki czemu zwiększają możliwości produkcyjne zakładu.

 

Wysoka efektywność i przyspieszenie pracy
 

Maszyny nie mają takich potrzeb, jak ludzie. W przeciwieństwie do nich mogą pracować nieprzerwanie nawet przez całą dobę. Jedynym, o co należy zadbać, to ich stan techniczny. Dodatkowo pracują one o wiele szybciej, a dzięki monitorowaniu występujących zdarzeń za pomocą odpowiedniego algorytmu, można natychmiast modyfikować produkcję. Nie ma więc konieczności konsultowania odchyleń ze specjalistami ani czekania na podjęte przez nich decyzje.

 

Bezpieczeństwo pracowników w sektorze produkcyjnym

 

Wiele procesów produkcyjnych niesie ze sobą ryzyko powstania uszczerbku na zdrowiu pracowników, jak np. w branży przetwórstwa metali. Maszyny nie są wrażliwe na trudne warunki pracy, w tym zapylenie środowiska, ulatniające się gazy czy wysokie temperatury. Miejsce pracy staje się więc o wiele bardziej bezpieczne, a rola pracownika sprowadza się wyłącznie do jego interwencji w sytuacjach awaryjnych.

 

Optymalizacja zużycia zasobów

 

Dzięki automatyzacji procesu produkcji możliwe jest także monitorowanie zużycia zasobów, takich jak woda, energia, chemikalia czy medium napędowe. To z kolei pozwala nie tylko na ulepszenie procesu produkcji, ale także oszczędzenie tych zasobów. Z tego powodu zakłady produkcyjne dążą do optymalizacji produkcji, aby zmniejszyć koszt produkcji i tym samym zwiększyć zysk firmy.

Podziel się