Materiał Partnera Metody obróbki tworzyw sztucznych

Metody obróbki tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne ze względu na swoje właściwości, jakimi jest łatwa obróbka i niski koszt produkcji, stanowią podstawowy materiał wykorzystywany w niemalże wszystkich gałęziach przemysłu. Tworzywa sztuczne mogą być poddawane różnym metodom obróbki. Podstawowe z nich to frezowanie, cięcie i gięcie. Przyjrzyjmy się bliżej tym metodom.

Właściwości i zalety tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne cechują się bardzo dużą łatwością obróbki. Wynika to z dużej podatności na działanie zróżnicowanych temperatur. Ciepło pozwala na bezproblemową obróbkę tworzyw sztucznych i praktycznie dowolne formowanie z nich kształtów. W celu zestalenia przedmiotu, poddaje się go wychłodzeniu. Dzięki takim właśnie zaletom jak duża podatność na obróbkę, tworzywa sztuczne wykorzystywane są w niemalże wszystkich gałęziach przemysłu, a produkty z nich wykonane służą nam w życiu codziennym.

Łatwość obróbki jest zatem podstawową i największą zaletą tego materiału. Co jeszcze możemy zaliczyć do walorów tworzyw sztucznych? Z pewnością wysoką odporność na działanie wielu substancji chemicznych. Tworzywa cechują się również niską wagą, a do tego także dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Kolejnymi zaletami bez wątpienia są niskie przewodnictwo elektryczne oraz dobre tłumienie fal akustycznych i drgań.

Obróbką tworzyw sztucznych zajmuje się m.in. firma Pleksan z Radziszewa, która w swojej ofercie ma m.in. frezowanie, cięcie i gięcie, a także polerowanie i klejenie tworzyw.

Frezowanie tworzyw sztucznych

Frezowanie należy do jednej z podstawowych metod obróbki tworzyw sztucznych. Wykonuje się je na specjalistycznych obrabiarkach CNC, frezarkach lub ploterach. Metoda ta jest obróbką ubytkową, w której wykorzystuje się narzędzia obrotowe – frezy.

Cięcie tworzyw sztucznych

Cięcie tworzyw sztucznych zazwyczaj wykonuje się metodą laserową. Przecinarki laserowe pozawalają na bardzo precyzyjne rozdzielanie tworzyw. Dość popularną metodą jest również cięcie za pomocą strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Gięcie tworzyw sztucznych

Gięcie tworzyw sztucznych wykonuje się, również wykorzystując podatność materiału na działanie wysokich i niskich temperatur. Odpowiednio dobrane metody i wysokość temperatury pozwala uzyskać precyzyjny i estetyczny kształt przedmiotu.

Podziel się