Artykuł sponsorowany Które paliwa określamy mianem alternatywnych?

Które paliwa określamy mianem alternatywnych?

Paliwa alternatywne zyskują coraz większe zainteresowanie producentów i użytkowników. Poszukiwanie niekonwencjonalnych metod ogrzewania oraz zasilania pojazdów wynika przede wszystkim z troski o środowisko. To dlatego, że omawiane surowce cechują się niedodatnim bilansem emisji gazów cieplarnianych. Jakie substancje znajdujące się w powszechnym użyciu można określić mianem paliw niekonwencjonalnych? Zobacz!

Czym są paliwa alternatywne?

Zgodnie z definicją, paliwem alternatywnym można nazwać każdą substancję nadającą się do wykorzystana w roli paliwa inną niż te używane konwencjonalnie, wśród których można wyróżnić:

  • węgiel,

  • ropę,

  • torf,

  • gaz ziemny,

  • paliwa nuklearne,

  • sztuczne paliwa radioizotopowe.

Z tego wynika, że wszystkie materiały i substancje, które nie zostały wymieniona powyżej, mogą zyskać miano paliwa niekonwencyjnego. Należy jednak udowodnić ich przydatność w zasilaniu urządzeń (np. grzewczych) lub pojazdów.

Istnieje także definicja paliwa alternatywnego, według której jest to substancja uzyskana w wyniku odzysku odpadów, która charakteryzuje się wartością opałową – zaznacza ekspert z laboratorium Ekolab.

Zastosowanie biopaliw

Istotną grupę wśród paliw alternatywnych stanowią tak zwane biopaliwa. Są one uznawane za odnawialne źródła energii, w przeciwieństwie np. do ropy lub węgla, których złoża nie podlegają odnawianiu. Do najczęściej wykorzystywanych biopaliw należy między innymi biomasa, czyli żywy lub martwy materiał biologiczny. W praktyce taki rodzaj paliwa najczęściej wykorzystuje się w postaci brykietu lub pelletu, czyli odpadów drzewnych, które zostały poddane odpowiedniej obróbce mechanicznej.

Oprócz biomasy coraz większą popularnością cieszy się również paliwo wytwarzane z glonów, a także biodiesel. Druga substancja powstaje w wyniku przetwarzania tłuszczów zwierzęcych lub olejów roślinnych. Do jej produkcji wykorzystuje się między innymi: soję, słonecznik, oliwki, rzepak i sezam. Biodiesel może być używany jako dodatek do standardowego oleju napędowego lub jako podstawowe źródło zasilania urządzenia lub pojazdu.

Paliwa alternatywne a środowisko

Badania dotyczące opracowywania nowych alternatywnych źródeł energii są podyktowane przede wszystkim troską o środowisko naturalne. Tradycyjne paliwa pochodzą z nieodnawialnych źródeł, np. złóż ropy, węgla czy gazu. Oznacza to, że w momencie wyczerpania takiego złoża, możliwość pozyskiwania materiału definitywnie się kończy. W przeciwieństwie do nich paliwa alternatywne są produkowane w oparciu o źródła odnawialne, np. materiał roślinny.

Kolejną kwestią jest neutralność dla klimatu, którą wykazują paliwa niekonwencjonalne. Charakteryzują się one niedodatnim bilansem emisji gazów cieplarnianych, czyli nie powodują zwiększania się ilości CO2 w atmosferze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas